SuperBiz wiadomości Rząd zajmuje się dziś budżetem i umową CETA

Rząd zajmuje się dziś budżetem i umową CETA

11.10.2016, godz. 12:54
Posiedzenie Rady Ministrów
foto: KPRM

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy budżetowej na 2016 rok. Jak tłumaczy resort finansów, zmiana dotyczy przesunięcia w budżecie środków UE związanych z wypłatami dla rolników. Rząd przyjrzy się również umowie CETA.

Informacja dla rządu dotyczy spodziewanego dla Polski bilansu korzyści i kosztów CETA, kompleksowej umowy handlowo-inwestycyjnej między UE a Kanadą, oraz skutków politycznych niepodpisania tej umowy przez nasz kraj. Wnioskodawcą tego punktu obrad rządu jest wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Zobacz koniecznie: Co to jest CETA? Kontrowersyjna umowa o wolnym handlu w Sejmie

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Negocjacje w tej sprawie trwały pięć lat i zakończyły się we wrześniu 2014 roku. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada. Umowa CETA wzbudza w Europie wiele kontrowersji.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę ws. CETA. Głosi ona m.in., że "do zawarcia tej umowy i jej pełnego wejścia w życie niezbędne jest przeprowadzenie procedur jej zatwierdzenia, zgodnie z wymogami i wewnętrznym porządkiem prawnym poszczególnych państw członkowskich UE".

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu ministrowie mają też zająć się autopoprawką do tegorocznego budżetu, która dotyczy środków na wypłatę zaliczek do dopłat bezpośrednich dla rolników.

Jak wyjaśnia resort finansów chodzi o przeniesienie 9 mld zł w tzw. budżecie środków europejskich, która to kwota zwiększy tegoroczny deficyt tego budżetu. Pod koniec września minister Morawiecki poinformował, że rząd zgodził się na wypłatę 70 proc. zaliczek na poczet wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników ze względu na trudną sytuację w rolnictwie. We wrześniu Komisja Europejska zgodziła się na wcześniejszą wypłatę dopłat bezpośrednich w wysokości 70 proc.

Sprawdź także: Miliony w kieszeniach menadżerów. Ustawa kominowa to zmieni?

Rząd zajmie się także sprawozdaniem z działalności zespołu ds. przygotowania wizyty w Polsce papieża Franciszka i organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

We wtorek po posiedzeniu rządu odbędzie się też posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Według szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryka Kowalczyka KERM będzie się zajmował we wtorek założeniami projektu ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: