SuperBiz wiadomości Rząd zakaże marketom podnoszenia cen? Wcześniej to nie zadziałało

Rząd zakaże marketom podnoszenia cen? Wcześniej to nie zadziałało

27.01.2016, godz. 13:54
Henryk Kowalczyk
foto: Archiwum

Rząd Beaty Szydło chce wprowadzić dla sklepów zakaz podnoszenia cen produktów w związku z nowym podatkiem od marketów - zapowiedział w RMF FM minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Podobne zapisy wprowadzono przy podatku bankowym i widać, że to martwe prawo, bo wiele banków już podnosi ceny swoich usług tłumacząc to "rutynowymi działaniami".

W ustawie bankowej, która ma wejść w życie w lutym tego roku, w artykule 14 czytamy: "Wprowadzenie podatku nie może stanowić podstawy do zmiany warunków świadczenia usług finansowych i ubezpieczeniowych wykonywanych na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy".

Zobacz też: Podatek bankowy już uderza w klientów. PKO BP podnosi opłaty

To nie przeszkodziło jednak wielu bankom, w tym polskiemu PKO BP, na podnoszenie opłat za np. wypłaty z bankomatu czy prowadzenie kont internetowych. Jak do tego doszło? Banki tłumaczą, że nie ma to nic wspólnego z nowym podatkiem, bo to rutynowe działania. Kuriozalne tłumaczenia wystarczą żeby obejść prawo i przenieść koszt nowej daniny na klientów.

Najprawdopodobniej identyczna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku podatku od marketów, nad którym obecnie pracuje rząd Beaty Szydło. - Tam będzie taki zapis, tak jak w podatku bankowym. Oczywiście do realizacji pewnie wszyscy będą mieli zastrzeżenia, ale od tego jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - mówi RMF FM minister Henryk Kowalczyk.

Jak konkluduje rmf24.pl, taki martwy przepis zostanie wprowadzony tylko po to, aby rząd mógł "pokazać wyborcom, że próbuje przeciwdziałać podwyżkom cen".

 

Źródło: rmf24.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: