SuperBiz wiadomości Rząd zmienia prawo pracy. Umowa lub jej potwierdzenie pierwszego dnia

Rząd zmienia prawo pracy. Umowa lub jej potwierdzenie pierwszego dnia

01.03.2016, godz. 15:30
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Nowo przyjęty pracownik musi otrzymać umowę o pracę przed podjęciem zatrudnienia lub otrzymać na piśmie potwierdzenie jej warunków - to główne założenia znowelizowanego Kodeksu pracy, który przyjął rząd Beaty Szydło. Rada Ministrów chce w ten sposób chronić prawa pracownicze i wyróżnić uczciwych pracodawców.

Po zmianach w prawie, pracodawcy najpierw będą musieli przedstawić pracownikowi dokument do podpisania, a dopiero później będzie on mógł przystąpić do pracy. W innym wariancie szef będzie zobowiązany do pisemnego potwierdzenia warunków pracy, co będzie jednoznaczne dla służb kontrolujących zatrudnienie. Nowe przepisy ułatwią więc inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania pracowników.

Zobacz koniecznie: Co zrobić jeśli nie dostałeś od szefa PIT-11?

Projekt, przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, przewiduje również sankcję dla pracodawcy za brak pisemnego potwierdzenia pracownikowi jego umowy o pracę - za naruszenie przepisów wymierzana byłaby grzywna.

Ze sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 r. wynika, że takie nielegalne zatrudnienie stwierdzono w 18 proc. kontrolowanych podmiotów, w 2013 r. w 18 proc., a w 2012 r. w 16 proc. Nieprawidłowości w 2014 r. dotyczyły ponad 10,3 tys. pracobiorców objętych kontrolą, a w 2013 r. - 13,1 tys. i w 2012 r. - 11,7 tys.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie po 6 tygodniach od daty ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: