SuperBiz wiadomości Rzecznicy apelują o zmiany w prawie alimentacyjnym. Chcą „złotówki za złotówkę”

Rzecznicy apelują o zmiany w prawie alimentacyjnym. Chcą „złotówki za złotówkę”

07.11.2016, godz. 14:52
Alimenty
Alimenty foto: SHUTTERSTOCK

„Złotówka za złotówkę" – o wprowadzenie takiego rozwiązania w systemie alimentacyjnym zaapelowali do szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej, rzecznicy: praw dziecka i praw obywatelskich. Dzięki niemu rodzina, która przekroczy kryterium dochodowe, nie straci prawa do otrzymania świadczenia – alimenty z Funduszu zostaną jedynie pomniejszone o kwotę przewyższającą limit.

Według aktualnych przepisów rodzicowi, przysługuje świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego, jeśli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 725 zł. Kwestię tę reguluje ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, które weszła w życie 1 października 2008 r.

Sprawdź także: Nie płacisz alimentów? Możesz trafić na rok do więzienia

Aktualnie rodzina, która nawet nieznacznie przekroczy próg dochodowy określony w ustawie, traci prawo do otrzymania świadczenia. Jak podkreślają rzecznicy: praw dziecka i praw obywatelskich, wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę", pozwoli zapobiegać takim sytuacjom. Takie rozwiązanie funkcjonuje już przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych. Pomysł zastosowania go również w kwestii alimentów powstał w wyniku prac Zespołu do Spraw Alimentów, który powołano w lutym br. z inicjatywy obu rzeczników.

Kryterium dochodowe niezmienione od 8 lat
W ustawie dot. alimentów przewidziano możliwość podwyższania kryterium dochodowego, uprawniającego do otrzymania świadczenia. Rada Ministrów może zmienić ten limit w drodze rozporządzenia, jednak nie zrobiła tego od momentu wejścia w życie ustawy.
Rzecznicy w wystąpieniu do minister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreślili, że przez niezmieniane od lat kryterium dochodowe wiele osób, które potrzebują pomocy, nie maja szans na to, aby ją otrzymać. Jak dodali, uderza to w prawa dzieci do godziwych warunków socjalnych i zrównoważonego rozwoju.

Czytaj też: Dług alimentacyjny cały czas rośnie. Przekroczył 10 miliardów złotych

Według opinii rzeczników, kryterium uprawniające do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego powinno być ustalane przy uwzględnieniu kosztów utrzymania, spadku wartości pieniądza oraz aktualnej kwocie minimalnego wynagrodzenia. Proponują także rozważenie całkowitego zniesienia progu dochodowego.

Źródło: gazetaprawna.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: