SuperBiz wiadomości Rzecznik rządu: wprowadzenie jednolitego podatku jest przesądzone

Rzecznik rządu: wprowadzenie jednolitego podatku jest przesądzone

26.10.2016, godz. 14:33
Rafał Bochenek
foto: EAST NEWS

– Zmierzamy do tego, aby system podatkowy, który chcemy wprowadzać w Polsce, był przede wszystkim prostszy, przejrzystszy, odbiurokratyzowany – powiedział w rozmowie z Radiem Zet rzecznik rządu Rafał Bochenek. Stwierdził, że wprowadzenie jednolitego podatku, łączącego PIT oraz składki na ZUS i NFZ jest przesądzone.

– Wprowadzenie jednolitego podatku, który będzie integrował te składki ZUS-owskie, jak i również podatek dochodowy jest przesądzone – powiedział Bochenek. – Natomiast kwestia formuły w jakiej to nastąpi, to jest oczywiście tematem wielu rozmów pomiędzy ministrami. Ministrowie analizują, jak to wpłynie na polską gospodarkę, bo ten podatek ma doprowadzić do tego, że system podatkowy w Polsce będzie bardziej sprawiedliwy.

Według słów rzecznika nowy system będzie uwzględniał również kwotę wolną o podatku „która dotychczas w tym systemie podatkowym, który mamy, nie była w takim zakresie, jak powinna być uwzględniona”.

Czytaj również: Gowin: Podwyżek dla przedsiębiorców nie będzie

Rzecznik odniósł się również do sprzecznych głosów, które na temat wprowadzenia jednolitego podatku płyną ze strony poszczególnych ministrów. Dotyczą one na przykład kwot, jakie na rzecz państwa płacą osoby najbogatsze. Wprowadzenie jednolitego podatku może skutkować ich podwyższeniem.

– Toczy się dyskusja w rządzie. Natomiast te wszystkie, oczywiście dywagacje medialne ministrów, oczywiście nie do końca są zbieżne ze stanowiskiem rządu. Ponieważ stanowiska rządu w tej sprawie jeszcze nie ma, dopiero ono się wykuwa – stwierdził rzecznik rządu.

Podkreślił też, że „nie koncentrowałby się na podwyżkach”. „Ponieważ my obiecywaliśmy, że podwyżek nie będzie i do tego dążymy” – stwierdził.

Źródło: wnp.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: