SuperBiz wiadomości Są nowe przepisy regulujące ruch dronów! Znamy ich treść

Są nowe przepisy regulujące ruch dronów! Znamy ich treść

24.08.2016, godz. 18:51
Dron
Dron foto: SHUTTERSTOCK

7 września wejdzie w życie rozporządzenie regulujące ruch dronów. W przypadku lotów o charakterze zarobkowym trzeba będzie posiadać dodatkowe kwalifikacje oraz odpowiednią odzież. Prawo obejmuje także ruch dronów w celach sportowych lub rekreacyjnych.

We wtorek 23 sierpnia w Dzienniku Ustaw została opublikowana treść nowego rozporządzenia regulującego ruch dronów. Przepisów ograniczających ruch małych statków powietrznych domagali się piloci, głównie ze względu na kolizyjność urządzeń. Prawo normujące ruch dronów posiada już wiele krajów, m.in. Francja i Stany Zjednoczone.

Ustawodawca wprowadza rozróżnienie na loty dronów o charakterze rekreacyjnym, zarobkowym i sportowym. Przepisy najbardziej zaostrzono wobec operatorów dronów, które latają odpłatnie. Tylko posiadacze świadectwa kwalifikacji wydanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego będą mogli operować dronami w celach zarobkowych. Operator drona wykonującego odpłatny kurs będzie zobowiązany do noszenia specjalnej kamizelki. Dodatkowo drony latające w nocy mają posiadać oświetlenie.

Przeczytaj również: Drony sparaliżowały lotnisko Chopina. Samoloty nie mogły wylądować

Operatorzy dronów latających sportowo będą musieli zachować minimum 100-metrowy dystans dzielący urządzenie od zabudowy miejskiej. Odległość od ludzi, pojazdów lub obiektów budowlanych ma wynosić co najmniej 30 metrów.

Ustawa najmniej restrykcyjnie traktuje osoby, które nabywają drony w celach rekreacyjnych. Podczas lotów rekreacyjnych nie trzeba będzie stosować się do nowych przepisów pod warunkiem, że waga drona nie przekroczy 0,6 kilograma.

Może cię zainteresować: Prawo jazdy na drona? Sprawdź, jakie zasady obowiązują użytkowników

Drony mają wiele ciekawych zastosowań. Firma kurierska DHL, szwajcarska poczta i Amazon niezależnie do siebie testują dostarczanie przesyłek do za pomocą dronów, a startup Globe UAV stworzył pierwszego na świecie drona, którym można sterować bez pilota. Podczas chińskich targów bezpieczeństwa Cedix operator urządzenia znajdował się 7500 km od niego, w niemieckim Delbrück. Drony znajdują także szerokie zastosowanie w przemyśle zbrojeniowym – pozwalają z dużą precyzją namierzyć i zestrzelić niepożądany obiekt. Coraz częściej jednak pojawiają się pogłoski o przystosowaniu dronów na potrzeby terrorystów.

Źródła: dziennikustaw.gov.pl, polskieradio.pl, komputerswiat.pl, antyweb.pl, portalspozywczy.pl, amazon.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: