SuperBiz wiadomości Są nowi ministrowie zdrowia, skarbu i sportu! Kopacz ogłosiła nazwiska

Są nowi ministrowie zdrowia, skarbu i sportu! Kopacz ogłosiła nazwiska

15.06.2015, godz. 17:08
Ewa Kopacz
foto: Super Express

Marian Zembala, Andrzej Czerwiński, Adam Korol - te nazwiska w najbliższym czasie będziemy słyszeli wielokrotnie, bo należą do nowych ministrów zdrowia, skarbu i sportu. Dziś na konferencji prasowej ogłosiła je premier Ewa Kopacz.

Jeszcze niecały tydzień temu nikt nie spodziewał się trzęsienia ziemi w rządzie. Ze stanowiska ministra zdrowia odszedł Bartosz Arłukowicz, ministrem skarbu przestał być Włodzimierz Karpiński, a z Ministerstwem Sportu pożegnał się Andrzej Biernat.

ZOBACZ TEŻ: Jakie odprawy dostali odchodzący ministrowie

Ze stanowisk zrezygnowali ponadto marszałek Sejmu Radosław Sikorski a także wiceministrowie Rafał Baniak, Stanisław Gawłowski oraz Tomasz Tomczykiewicz. Wszystko wskutek publikacji akt prokuratorskich tzw. afery taśmowej przez Zbigniewa Stonogę. Dziś premier Ewa Kopacz podała nazwiska osób, które zasilą rząd w miejsce swoich poprzedników.

Kto jest kim

- Dokonałam zmian w rządzie. Każda z osób, którą za chwilę będę państwu prezentowała, wie, co znaczy służba obywatelom, ciężka praca i znajomość problemów zwykłych ludzi – tak swoje wystąpienie rozpoczęła Kopacz, po czym przeszła do prezentacji nazwisk.

1. Minister Zdrowia - Prof. Marian Zembala
Lekarz, który wspólnie ze Zbigniewem Religą rozwinął w Zabrzu polską kardiochirurgię. Jest również pionierem transplantacji płuc i dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

2. Minister Skarbu Państwa - Andrzej Czerwiński
Były prezydent Nowego Sącza, obecnie poseł. Absolwent  Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie

3. Minister Sportu - Adam Korol
Mistrz Olimpijski z igrzysk w Pekinie. Jego dyscypliną jest wioślarstwo. Zapalony maratończyk i wykładowca.

Ponadto w fotelu sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki zasiądzie Anna Ewa Nemś, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska będzie Dorota Niedziela, a koordynatorem służb specjalnych zostanie Marek Biernacki.

Kiedy nominacje ministrów

Zanim nazwiska ogłoszono opinii publicznej, zapoznał się z nimi prezydent Bronisław Komorowski. To bowiem głowa państwa na wniosek premiera wręcza ministerialne nominacje. Jeszcze dziś ma się odbyć spotkanie koalicyjne Kopacz-Piechociński, a ministrowie zostaną oficjalnie powołani do kierowania resortami jutro przed południem.

ZOABCZ TEŻ: Kim jest Marek Falenta? Biznesmen, który stoi za "aferą taśmową"

Co będzie im przyświecało? - Najbardziej zależy mi na zaufaniu rodaków. Moi ministrowie i ja dzień po dniu ciężką pracą będziemy o to wasze zaufanie zabiegali – oświadczyła Kopacz na zakończenie wystąpienia.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: