SuperBiz wiadomości Są wyniki trudnego projektu NBP. Nowa moneta dla kolekcjonerów [ZDJĘCIA]

Są wyniki trudnego projektu NBP. Nowa moneta dla kolekcjonerów [ZDJĘCIA]

14.09.2016, godz. 13:54
Moneta Olga Boznańska
foto: NBP

Dzisiejszy dzień przynosi gratkę dla kolekcjonerów monet, a także dla miłośników malarstwa. To właśnie 14 września rusza sprzedaż wyjątkowej monety NBP przedstawiającej znaną malarkę Olgę Boznańską. Przedstawiciele banku centralnego już w momencie ogłaszania planów jej emisji podkreślali, jak trudne jest to przedsięwzięcie.

Na czym owa trudność polegała? Żyjąca na przełomie XIX i XX w. Boznańska wypracowała własny styl malarski. NBP chciał, by fragment obrazu artystki znalazł się na monecie, ale trudno było znaleźć kogoś, kto podjąłby się tego zadania, bo przedstawienie twórczości Boznańskiej było niezwykle skomplikowane. W końcu udało się namówić do współpracy plastyk i medalier, Urszulę Walerzak.

ZOBACZ TEŻ: NBP wypuści monetę z polską malarką! To wyjątkowo trudny projekt

Na monecie jej projektu widzimy (na awersie) fragment obrazu „Dziewczynka z chryzantemami” oraz (na rewersie) wizerunek Boznańskiej wzorowany na jej autoportrecie. Okraszony jest on datą urodzin i śmierci artystki, jej podpisem oraz paletą malarską podobną do tej, której faktycznie używała.

ZOBACZ TEŻ: Banknot wraca do NBP po 9 mies., moneta – po 25 latach! Jak to możliwe?

Moneta wykonana jest ze srebra, do sprzedaży trafi tylko 20 tys. sztuk. Wartość nominalna monety to 20 zł, ale zdecydowanie (choć można) nie opłaca się nią płacić w sklepie. NBP oraz internetowy sklep Kolekcjoner sprzedają ją bowiem aż za 185 zł. Wyjątkowa moneta jest częścią serii „Polscy malarze XIX/XX wieku”, której celem jest przybliżenie sylwetek najwybitniejszych twórców tego okresu.

Źródła: prnews.pl, nbp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: