SuperBiz wiadomości Sąd: Przetarg w ZUS od nowa. "Decyzja nie faworyzuje Asseco"

Sąd: Przetarg w ZUS od nowa. "Decyzja nie faworyzuje Asseco"

20.12.2016, godz. 15:15
Koniec ze zwolnieniem ze składek ZUS najbogatszych. 300 tys. osób straci przywileje
foto: Super Express

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok ws. przetargu na rozbudowę i konserwację części systemów informatycznych ZUS, który zaskarżyła firma Asseco. Nakazano zmianę 15 zapisów dokumentacji przetargowej i teraz najprawdopodobniej zostanie on rozpisany na nowo. Sędzia podkreślił, że decyzja nie faworyzuje Asseco, który jest dotychczasowym wykonawcą tych usług w ZUS-ie.

Rozpisany w styczniu 2013 r. przetarg wciąż jest nierozstrzygnięty; niewykluczone jest rozpisanie nowego. Zapisy przetargowe zaskarżyło Asseco, które podnosiło, że konkretne punkty i sformułowania są niezrozumiałe lub nieprecyzyjne.

Zobacz też: PGE Narodowy z rekordowym wynikiem finansowym – ponad 15 mln zł zysku w 2016 roku

Sąd uznał racje skarżącego i nakazał zmianę 15 zapisów dokumentacji przetargowej. Określił też ich treść. Decyzja sądu oznacza, że przetarg najprawdopodobniej może zostać rozpisany ponownie. Sędzia Wiktor Piber szeroko uzasadniając ustnie motywy wyroku tłumaczył, dlaczego zapisy były niewłaściwe i mogły budzić wątpliwości firm, które do niego chciały przystąpić.

Zaznaczył, że żadna ze stron nie wskazała biegłego, więc sąd sam musiał, mimo ze nie jest specjalistą w tej dziedzinie, odnieść się do zapisów postępowania przetargowego. Dodał, że sąd musiał to zrobić na podstawie swojego doświadczenia i podkreślił, że strony na to się godziły nie wskazując biegłego w sprawie.

Zarazem sędzia podkreślił, że decyzja nie faworyzuje Asseco, tylko daje wszystkim oferentom możliwość złożenia ofert, na jasnych, klarownych zasadach. W piśmie procesowym Asseco deklarowało, że gdyby zapisy były precyzyjnie sformułowane, oferta firmy byłaby korzystniejsza, niż od konsorcjum, które jako jedyne ją złożyło.

Wyrok jest ostateczny ponieważ sąd orzekał jako instancja odwoławcza od decyzji Krajowej Izby Odwoławczej w procedurze zamówień publicznych. Skargę kasacyjną może wnieść prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Przypomnijmy, że zgodnie z wskazaną przez komisję przetargową ZUS jedyną złożoną ofertą konsorcjum firmy Atos - wynosiła ok. 120 mln zł.

Przeczytaj koniecznie: ZUS opóźnia przetarg na 135 mln zł. Kto na tym zyska?

- Intencją Asseco od początku była dbałość o wysoką jakość dokumentacji przetargowej, która umożliwiałaby uczestnikom tego postępowania złożenie rzetelnej i zgodnej z prawem oferty, a także zapewniałaby realną konkurencyjność między nimi. Jako polska spółka giełdowa oraz wieloletni dostawca IT dla sektora publicznego czujemy się bowiem współodpowiedzialni za jakość postępowań w tym obszarze - czytamy w komunikacie prasowym spółki Asseco Poland przesłanym do Superbiz.pl. - Tym bardziej cieszymy się, że sąd uznał nasze argumenty - podkreśla Ewa Kryj, rzecznik prasowy firmy.


Źródło: Superbiz.pl, IAR

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: