SuperBiz wiadomości Sądny dzień dla frankowiczów. Dwa projekty w Sejmie i protest

Sądny dzień dla frankowiczów. Dwa projekty w Sejmie i protest

15.01.2016, godz. 11:34
Frank szwajcarski
foto: EAST NEWS

Dziś mija równo rok od tzw. "czarnego czwartku" w którym wystrzelił kurs franka szwajcarskiego, który rozpoczął uderzył w kredytobiorców zadłużonych w tej walucie. Do tego czasu - pomimo obietnic, nie otrzymali oni pomocy. Prezydencki projekt w tej sprawie ma trafić dziś do Sejmu. Frankowicze zrzeszeni w stowarzyszeniu "Pro Futuris" zapowiadają złożenie własnego i przemaszerują ulicami Warszawy.

W południe w Sejmie swój projekt ustawy o pomocy frankowiczom złożą urzędnicy kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Była to jedna z głównych obietnic wyborczych obecnej głowy państwa. Prace nad projektem ustawy o "restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska" trwały wiele tygodni. Zakłada on denominacje kredytów, czyli zamianę ich na złotówkę. Cały koszt operacji miałyby ponieść banki, a nie państwo. Później przyjęto wersję z podziałem 50:50 (w połowie koszt spada na banki i budżet). Zakładano, że przewalutowanie powinno odbywać się po kursie zaciągnięcia kredytu.

Zobacz także: Frankowicze zaprotestują w Warszawie. Chcą "pozdrowić" wicepremiera Morawieckiego

Jednocześnie swój projekt ustawy złoży Ruch Społeczny Stop Bankowemu Bezprawiu i Stowarzyszenie "Pro Futuris", który planuje też na dziś "czarną procesję oszukiwanych przez banki". Jego główne założenie to przewalutowanie kredytów we frankach i euro po kursie z dnia zaciągnięcia.

15 stycznia 2015 roku szwajcarski bank centralny (SNB) podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co spowodowało gwałtowne umocnienie się szwajcarskiej waluty, co boleśnie odczuł polski złoty. Nasza waluta błyskawicznie straciła do franka. Kurs podskoczył do 3,5 zł, potem przekroczył 4 zł, a chwilami sięgał aż 5 zł!

 

Źródło: TVN24 BiŚ, Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: