SuperBiz wiadomości Mocna deklaracja Schetyny. Chodzi o abonament RTV

Mocna deklaracja Schetyny. Chodzi o abonament RTV

03.07.2017, godz. 12:28
 Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej RP
Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej RP n/z Grzegorz Schetyna foto: EAST NEWS

Jeżeli parlament, na wniosek TVP, przyjmie podniesienie haraczu na tę telewizję, to wezwiemy do obywatelskiego nieposłuszeństwa i niepłacenia tej opłaty – powiedział Grzegorz Schetyna podczas Rady Krajowej PO. Jak dodał: „Po wyborach wszyscy ukarani za niepłacenie abonamentu będą mogli liczyć na rekompensatę, obiecuję".

Przypomnijmy, że 24 maja rząd przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która zakłada nałożenie na operatorów telewizji kablowych obowiązku przekazywania danych o swoich klientach Poczcie Polskiej, tak, by wiedziała ona, że ktoś posiada telewizor, a więc powinien zapłacić abonament.

Sprawdź także: Abonament RTV. Abolicja tylko dla wybranych!

Przyjęty projekt zakłada, że operator kablówki będzie informował klienta o tym, że przekazuje jego dane pocztowcom. Będzie też musiał przekazać swojemu abonentowi informację o obowiązku zarejestrowania posiadanego odbiornika i przekazywania pieniędzy na media publiczne.
Jeśli i tak klient kablówki nie zdecyduje się na wypełnienie nowego obowiązku, będzie mu groziła kara wynosząca 30-krotność abonamentu RTV. Za jej podstawę przyjmować się będzie miesięczną stawkę abonamentu, czyli obecnie 22,7 zł. Kara wyniesie więc 681 zł.

Czytaj też: Ile wyniesie abonament RTV w 2018 roku? KRRiT podjęła decyzję

Projekt ustawy, mającej uszczelnić pobór abonamentu radiowo-telewizyjnego jest obecnie procedowany w Sejmie, jednak prace nad nią zahamowały miesiąc temu. Jak poinformował dziś portal wirtualnemedia.pl, możliwe, że PiS zamierza wycofać się z wprowadzenia nowelizacji, ponieważ mogłoby to przyczynić się do spadku poparcia społecznego dla partii.

Zobacz również: Jaka kara grozi za rozwiązanie umowy z telewizją? [ABONAMENT RTV]

– Ten projekt został nam narzucony przez Jacka Kurskiego, któremu zależało na szybkim wpływie pieniędzy z abonamentu do telewizyjnej kasy. W pewnym momencie jednak zorientowaliśmy się, że wszyscy dookoła są przeciw. Zamiast więc zjadać tę żabę, postanowiliśmy przesunąć prace najwcześniej na jesień – powiedział portalowi wirtualnemedia.pl jeden z posłów PiS.

Źródło: wirtualnemedia.pl, Superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: