SuperBiz wiadomości ŚDM 2016: 1 mld zł dla polskiej turystyki

ŚDM 2016: 1 mld zł dla polskiej turystyki

29.06.2016, godz. 11:04
ŚDM 2016 to duży zastrzyk finansowy dla polskiej turystyki
ŚDM 2016 to duży zastrzyk finansowy dla polskiej turystyki foto: SHUTTERSTOCK

Dzięki ŚDM 2016 możemy zarobić nawet 1 mld zł, wynika z szacunków rządu. Najwięcej zyskają przedstawiciele branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów szacuje, że w trakcie Światowych Dni Młodzieży 2016 pielgrzymi zostawią w Polsce 350 mln zł – 1 mld zł, informuje Gazeta Krakowska. Dziennik powołuje się na polskie i zagraniczne raporty, na podstawie których możemy założyć, ile w tym roku na ŚDM zarobi Polska.

Organizacja wydarzenia skupiającego wiernych z całego świata wpłynie na wzrost PKB o 0,05 proc. – wynika z założeń rządu. Swoje obliczenia zaprezentował również Departament Analiz Strategicznych KPRM. Według dzięki ŚDM w Małopolsce zostanie 347 – 502 mln złotych. Dane te bazują na raportach GUS i statystykach podsumowujących ŚDM za granicą – w Rio de Janeiro oraz w Madrycie.

W Brazylii przeciętne wydatki lokalnego pielgrzyma wynosiły 75 zł – wylicza dalej Gazeta Krakowska za rządową agencja turystyki. W przypadku przyjezdnych ta kwota zwiększała się do 115 złotych. Jeszcze bardziej optymistyczne dane przedstawiono w raporcie PwC, który zawiera podsumowanie ŚDM w Madrycie. Przyjezdni pielgrzymi wydali w stolicy Hiszpanii średnio 37 – 40 euro (ok. 163 – 177 zł, wg średniego kursu walut NBP z dnia 28 lipca 2016 roku). Z kolei lokalni wierni wydawali przeciętnie 17 – 28 euro (ok. 75 – 124 zł, wg średniego kursu walut NBP z dnia 28 lipca 2016 roku).

Przeczytaj również: Kraków: nie zdążą z przebudową lotniska na ŚDM!

Ze względu na liczne zabytki, dogodne połączenie kolejowe z lotniskiem w Balicach oraz położenie przy ważnym węźle komunikacyjnym, Kraków cieszy się dużą popularnością wśród zagranicznych turystów. Rokrocznie większość lokalnych hoteli i hosteli w stolicy Małopolski ma pełne obłożenie, jednak w tym roku, ze względu na ŚDM, ceny mogą wzrosnąć nawet o 20 procent, informuje GK. Dodatkowo wzbogacą się akademiki, które także wynajmują pokoje w okresie wakacyjnym. Można spodziewać się, że zyskają także osoby prywatne, ogłaszające się na Guntree, OLX czy Airbnb.

Nie dość, że wielu pielgrzymów dokonało rezerwacji na krótko po tym, jak przyjazd papieża został ogłoszony, to problem z noclegami występuje już nawet w okolicznych miejscowościach, np. w Oświęcimiu. Na wizycie dostojnika kościelnego zyskają również firmy z branży gastronomicznej, barty i restauracje. Wiele lokali będzie opatrzonych specjalnymi plakatami informującymi o partnerstwie z ŚDM 2016. Współpraca z organizatorem jednak kosztuje, i to niemałe pieniądze, bo 600 – 100 złotych.

Źródło: gazetakrakowska.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: