SuperBiz wiadomości Sejm potwierdził likwidację MSP. Od 1 stycznia znika ważny resort

Sejm potwierdził likwidację MSP. Od 1 stycznia znika ważny resort

15.12.2016, godz. 09:16
Płaca minimalna w sejmie
Płaca minimalna w sejmie foto: SE/EAST NEWS

Koniec Ministerstwa Skarbu Państwa jest coraz bliższy. Sejm uchwalił w czwartek ustawy dotyczące likwidacji resortu. Zgodnie z założeniami rządu Beaty Szydło ministerstwo przestanie funkcjonować od 1 stycznia 2017 roku.

Teraz dwoma ustawami likwidującymi MSP zajmie się Senat. Chodzi o: o zasadach zarządzania mieniem państwowym, oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Sejm podczas czwartkowych głosowań wprowadził do obu ustaw poprawki zarekomendowane przez sejmową Komisję do spraw Energii i Skarbu Państwa. Miały one charakter doprecyzowujący i legislacyjno-redakcyjny.

Zobacz koniecznie: Posłowie PiS przeciw rządowi. Zagłosowali za kwotą wolną od podatku 8 tys. zł

Za przyjęciem ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym wraz z przyjętymi poprawkami opowiedziało się 229, przeciw było 200, nikt się nie wstrzymał od głosu. Za przyjęciem ustawy dotyczącej przepisów wprowadzających ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym wraz z przyjętymi poprawkami opowiedziało się 230 posłów, przeciw zagłosowało 196, a jeden parlamentarzysta się wstrzymał.

Rząd przekonuje, że likwidacja MSP spowoduje istotne ograniczenia biurokracji, administracji, które przynoszą oszczędności. Według szacunków rocznie ma to wynieść około 100 mln zł, a w ciągu 10 lat może dać ok. 1 mld zł.

Sprawdź też: Zadłużenie Skarbu Państwa coraz większe

Nowe rozwiązania mają się przyczynić do powstania nowej formuły dbania o majątek Skarbu Państwa. Przepisy mają wprowadzić uprawnienie właścicielskie w stosunku do spółek Skarbu Państwa. Będzie je wykonywać premier. Rozporządzenie Rady Ministrów ma delegować to zarządzanie poszczególnym ministrom branżowym, którzy na podstawie uchwały rządu, czy też delegowania przez premiera, będą zarządzać spółkami Skarbu Państwa.

 

Źródło: wnp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: