SuperBiz wiadomości Dama z łasiczką zmieni właściciela. Są pieniądze na zakup kolekcji Czartoryskich

Dama z łasiczką zmieni właściciela. Są pieniądze na zakup kolekcji Czartoryskich

28.12.2016, godz. 12:41
Dama z gronostajem Leonarda da Vinci
foto: Wikimedia Commons

15 grudnia wieczorem parlamentarzyści znowelizowali tegoroczny budżet. W myśl projektu ustawy, utworzona zostanie rezerwa, pozwalająca m.in. na zakup kolekcji książąt Czartoryskich, w tym „Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci.

Podczas czwartkowego głosowania, 228 posłów opowiedziało się za nowelizacją tegorocznej ustawy budżetowej, 175 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu. Bardzo podobne wyniki głosowania odnotowała towarzysząca noweli ustawa okołobudżetowa.

Sprawdź także: Morawiecki: Zakochałem się w budżecie… Z wzajemnością

Zgodnie z projektem nowelizacji zostanie utworzona rezerwa na „sfinansowanie zakupu dóbr kultury, w tym zabytków, oraz praw do dóbr kultury, o szczególnym znaczeniu dla Państwa Polskiego i dziedzictwa kulturowego". Pozostałe zmiany zakładają „przekazanie dla Agencji Rezerw Materiałowych dotacji celowej na realizację zadań związanych z rezerwami strategicznymi" oraz utworzenie rezerwy celowej, wynoszącej ok. 300 mln zł, dla Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw.

Bezcenna kolekcja w rękach Polski?
Podczas czwartkowej debaty sprawozdawca projektu, poseł PiS Andrzej Kosztowniak powiedział, że rezerwa przeznaczona na zakup dóbr kultury, mogłaby posłużyć wykupieniu kolekcji Czartoryskich, w której skład wchodzi m.in. „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Podkreślał również, że jest to wyjątkowa szansa na to, aby kolekcja, która była tworzona przez 200 lat stała się własnością państwa.
W skład zbioru wchodzi 180 tys. pozycji, z czego 593 to bardzo cenne obrazy. Znajduje się w niej także 3200 dzieł rzemiosła artystycznego i 1500 dzieł sztuki starożytnej oraz nieruchomości.

Czytaj też: Zaskakujące wyniki deficytu budżetu. Zdecydowała ściągalność podatków?

– Mówimy o kolekcji, która jest bezcenna, w dosłownym tego słowa znaczeniu, dlatego że nie sposób ją wycenić. Z tych 593 obrazów jeden, powszechnie znany - "Dama z gronostajem" Leonarda Da Vinci (...), jest ubezpieczony (...) na 1,4 mld zł – wyjaśniał dzień wcześniej, podczas środowego posiedzenia komisji finansów, wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał również, że inny obraz – „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta został ubezpieczony na 160 mln zł.

Tajemnicza rezerwa
Przeciwnicy wprowadzenia nowelizacji krytykowali przede wszystkim fakt, że autorzy projektu nie podali konkretnie, jakiej kwoty dotyczy poprawka i na co zostaną przeznaczone poszczególne części rezerwy. Drugi z wymienionych aspektów dotyczył przede wszystkim pieniędzy a rzecz Agencji Rezerw Materiałowych oraz na rzecz Funduszy Restrukturyzacji Przedsiębiorstw.

Źródło: PolskieRadio.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: