SuperBiz wiadomości Senat przyjął budżet. Więcej pieniędzy na Kościół oraz IPN, mniej na TK i RPO

Senat przyjął budżet. Więcej pieniędzy na Kościół oraz IPN, mniej na TK i RPO

19.02.2016, godz. 16:10
Senat, senatorowie
foto: Super Express

W piątek senatorowie pracowali nad projektem budżetu na ten rok. Przyznali więcej pieniędzy m.in. na Fundusz Kościelny (8 mln zł), Państwową Inspekcję Pracy, IPN oraz na sam Senat. Z kolei z mniejszym funduszem musi liczyć się Trybunał Konstytucyjny, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Krajowa Rada Sądownictwa. Teraz dokumentem ponownie zajmą się posłowie.

Najpierw w środę własne poprawki do budżetu zgłaszali senatorowie. Kolejnego dnia opiniowała je senacka Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, a dziś doszło do głosowania w Senacie.

Sprawdź koniecznie: Nie będzie niższego wieku emerytalnego? Morawiecki: "Twardego zobowiązania ze strony rządu nie było"

W piątek w Senacie odrzucone zostały m.in. poprawki opozycji, które zwiększały budżet Trybunału Konstytucyjnego o ok. 1,6 mln zł, m.in. na wynagrodzenia sędziów w stanie spoczynku, a także budżet Rzecznika Praw Obywatelskich o ok. 3,3 mln zł.

Senat poparł z kolei pakiet poprawek do budżetu na 2016 r. przygotowanych przez Grzegorza Biereckiego (PiS), w tym tę zakładającą zwiększenie o 8 mln zł tegorocznych środków Funduszu Kościelnego. Co ciekawe, było to stanowisko przeciwne z tym, co proponował rząd Beaty Szydło.

Dodatkowe pieniądze na FK zostaną zabrane Krajowemu Biuru Wyborczemu i mają zostać przeznaczone m.in. na remonty zabytkowych obiektów sakralnych.

Senat zaproponował też przesunięcie w budżecie Krajowego Biura Wyborczego 3,7 mln zł (z dotacji dla gmin na wynagrodzenia) oraz zwiększenie o prawie 5,4 mln zł wydatków Państwowej Inspekcji Pracy. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić ze zmniejszenia ogólnej rezerwy budżetowej Rady Ministrów.

Czytaj także: Morawiecki krytykuje projekt prezydenta Dudy ws. frankowiczów. "Zagrożenie dla sektora bankowego"

Uznanie senatorów uzyskały też poprawki zmniejszające o ponad 1,7 mln zł wydatki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, czemu sprzeciwiał się resort finansów. Zaoszczędzone w ten sposób środki miałyby zostać przeznaczone na zwiększenie wydatków na kulturę fizyczną i turystykę - udział polskiej reprezentacji w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro oraz na wydatki związane z procedurami upadłości biur podróży.

Senatorowie postanowili również zwiększyć własne budżet. Kancelaria wyżej izby parlamentu otrzyma 2,5 mln zł na wydatki bieżące, kosztem wydatków na nową siedzibę Krajowej Rady Sądownictwa. Senat przyjął też poprawkę, zwiększającą o 2 mln zł subwencje i dotacje na dokształcanie nauczycieli dla Polonii, kosztem budżetu MSZ

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: