SuperBiz wiadomości Seniorzy więcej wydają na życie niż ich dorosłe już dzieci

Seniorzy więcej wydają na życie niż ich dorosłe już dzieci

08.02.2017, godz. 12:51
Szczęśliwy senior
foto: SHUTTERSTOCK

Jest historyczny raport dotyczący gospodarstw domowych osób po 60. roku życia. Okazuje się, że seniorzy na życie wydają więcej niż ich dzieci. Miesięczna stawka na osobę przekracza 1400 zł.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało złożony raport dotyczący gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez osoby powyżej 60. roku życia. Do badań zostało zaangażowanych wiele instytucji m.in. GUS, UOKiK, CBOS. Z raportu wynika, że w 2015 r. osoby w wieku 60 lat i więcej lat zamieszkiwały głównie w jedno lub dwuosobowych gospodarstwach domowych. Miesięcznie do dyspozycji miały dochód rzędu 1407 zł na osobę. Tymczasem ich wydatki były minimalnie  wyższe i oscylowały w granicach 1459 zł. Także seniorzy musieli mocno zaciskać pasa, by uniknąć pożyczek.

Zobacz: Co znajdziesz w mrożonkach Hortexu?

Okazało się, że przeciętne wydatki w gospodarstwach domowych, w których zamieszkiwały osoby powyżej 60. roku życia, są aż o 35 proc.  wyższe niż w tych, gdzie mieszkają wyłącznie osoby młodsze. Z badań wynika, że do głównych wydatków osób starszych należą: żywność i zdrowie (w tym lekarstwa), użytkowanie mieszkania, nośniki energii.

Zobacz: Ile zarabiają więźniowie?

Zatem nie ma co się dziwić, że seniorom zostają minimalne kwoty na rozrywkę.  Dlatego też do najpopularniejszych sposobów spędzania czasu seniorów należy zaliczyć oglądanie telewizji, chodzenie do kościoła, spotykanie się ze znajomymi i przyjaciółmi, słuchanie radia, czytanie gazet i książek. Seniorzy często chodzą też na spacery, piesze wycieczki, uprawiają działki i ogrody.

W końcu 2015 r. liczba Polaków wynosiła 38 milionów 400 tys., z czego 8,8 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej.

Źródło: tvn24bis.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: