SuperBiz wiadomości Setki tysięcy fałszywych faktur VAT

Setki tysięcy fałszywych faktur VAT

25.01.2017, godz. 16:48
Setki tysięcy fałszywych faktur VAT
Setki tysięcy fałszywych faktur VAT foto: shutterstock

Ministerstwo Finansów podało, że w zeszłym roku pojawiło się 420 000 "pustych" faktur, czyli takich, za którymi nie stały rzeczywiste transakcje. Minister Morawiecki wierzy, że takie oszustwa z VAT to drugi - prócz źle liczonego eksportu - powód niższe wzrostu PKB w 2016 roku.

Łączna kwota, na którą były wystawione faktury, to 104 miliardy złotych. Takie są wyniki kontroli skarbowej. Ministerstwo przynaje, że nie zna jeszcze wpływu tych oszustw na wzrost PKB, to dopiero jest w trakcie weryfikacji. W przyszłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny ogłosi oficjalne dane, mówiące o zeszłorocznym wzroście Produktu Krajowego Brutto.

Podatek VAT wynikających z pustych faktur to niecałe 20 miliardów złotych, czyli jedna piąta dochodów budżetowych z tytułu podatku od towarów i usług (VAT). Kwoty pojawiają sie w zestawieniach MF to jedynie rezultaty kontroli skarbowej. Jest jeszcze kontrola podatkowa i celna.

Co ciekawe, wszystkie decyzje wydane w 2016 r. na skutek ustaleń kontroli skarbowej, a zatem dotyczące nie tylko VAT, ale i akcyzy, podatków dochodowych oraz innych, opiewały na ok. 21,6 mld zł. Co oznacza, że wszystkie inne niż wyłudzenia VAT nieprawidłowości, kosztowały budżet ok. 2 miliardów złotych, czyli raptem 10 procent tego, co wyłudzenia VAT-owskie.

ZOBACZ TEŻ: B. szef KNF: O Amber Gold dowiedzieliśmy się przypadkowo - z gazet i radia

Problem polega też na tym, że wykrycie i wydane ustalenia przez kontrole skarbową nie oznacza, że firmy zwracają zaległości VAT. Duża część wykrytych przedsiębiorstw okazuje się być irmami-słupami, a odzyskiwalność wykrytych z powodu pustych faktur strat państwa to raptem 10 procent.

źródło: DGP

tagi: VAT
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: