SuperBiz wiadomości Jak Ryszard Petru i Nowoczesna zebrały 2 mln zł na kampanie?

Jak Ryszard Petru i Nowoczesna zebrały 2 mln zł na kampanie?

28.09.2015, godz. 13:44
Ryszard Petru
Ryszard Petru na kongresie Nowoczesna.PL foto: Super Express

Lider komitetu wyborczego Nowoczesna, Ryszard Petru został oskarżony przez partię KORWIN o nielegalne finansowanie swojej kampanii wyborczej. Przemysław Wipler przekonywał, że pieniądze zebrane na fundację Nowoczesna, przeszły na konto komitetu o tej samej nazwie, a prawo tego zabrania. Komitet poinformował, że jest finansowany wyłącznie z wpłat dokonywanych ze środków funduszu wyborczego partii. - Nie szastam pieniędzmi państwowymi, tak jak szastają duże partie, bo nie mam takich pieniędzy - przyznał Ryszard Petru w radiu RMF.

Nie szastam pieniędzmi państwowymi, tak jak szastają duże partie, bo nie mam takich pieniędzy.

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/wywiady/news-ryszard-petru-nie-szastam-panstwowymi-pieniedzmi,nId,1893678#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

- W Polsce są bardzo jasne i przejrzyste zasady finansowania na tym etapie. Nie mam żadnych pieniędzy z budżetu. Tamci powinni się wytłumaczyć, jak wydają te pieniądze z budżetu. Natomiast ja mogę powiedzieć tyle - jest limit wpłat maksymalny, może to zrobić zwykła osoba fizyczna i tylko przelewem bankowym - stwierdził lider Nowoczesnej w Kontrwywiadzie RMF FM.

Czytaj również: "Wielka ściema i kreatywna księgowość". Ryszard Petru ostro o propozycjach PO

Skąd zarzuty o nielegalnej finansowanie ze strony politycznej konkurencji? Poseł Wipler zgłosił, że pieniądze, które Petru zebrał, gdy Nowoczesna była jeszcze fundacją, zostały wykorzystane w kampanii. Wówczas od swoich sympatyków zebrano pół miliona złotych. Po zarejestrowaniu komitetu wyborczego, Petru mógł finansować kampanię jedynie z wpłat od osób fizycznych dokonanych przelewem bankowym. Jedna osoba może maksymalnie wpłacić 43 750 zł. Jak informuje "Wprost", w ten sposób na konto Nowoczesnej wpłacono już 2 mln zł.

Rozmówcy tygodnika związani z polityką i obserwujący Petru w obecnej kampanii, pytają: - Skąd on ma na to pieniądze? "Wprost" podaje, że cztery lata temu przed wyborami do parlamentu PO wydała na ten cel 30 mln zł, PiS podobnie, a SLD 24 mln zł.

- Każda osoba, która u mnie startuje z 1. miejsca, ma obowiązek wpłaty 30 tys. na kampanię ogólnopolską. Nie szastam państwowymi pieniędzmi, tak jak to robią duże partie, bo nie mam takich pieniędzy. Mam najtańszą kampanię ze wszystkich - to nie są miliony, to są dużo mniejsze pieniądze - wytłumaczył lider Nowoczesnej w "Kontrwywiadzie".

Źródło: "Wprost" / rmf24.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: