SuperBiz wiadomości Skandalicznie niskie emerytury. ZUS wysyła pisma do ubezpieczonych

Skandalicznie niskie emerytury. ZUS wysyła pisma do ubezpieczonych

22.05.2015, godz. 10:00
Logo ZUS
foto: Materiały prasowe

Emerytury będą bardzo niskie. ZUS przygotowuje pisma dla 16 mln ubezpieczonych z informacjami na temat zebranych składek na przyszłą emeryturę. Wiele kobiet może liczyć na świadczenie poniżej 2 tys. zł. Mężczyźni mogą dostać o kilkaset złotych więcej.

Emerytury będą bardzo niskie. ZUS przygotowuje pisma dla 16 mln ubezpieczonych z informacjami na temat zebranych składek na przyszłą emeryturę. Osoby, które do grudnia 2014 r. ukończyły 35 lat, dostaną informację o prognozowanej dla nich emeryturze. Już wiadomo, że świadczenia wyliczone w nowym systemie będą bardzo niskie. Z informacji ZUS wynika, że przeciętna emerytura przyznawana ze starego systemu wynosi 2,6 tys. zł, a z nowego to już raptem 1,6 tys. zł. A będzie jeszcze gorzej.

Zobacz koniecznie: Bieńkowska: 6 tysięcy złotych? Niemożliwe żeby ktoś za tyle pracował

ZUS zrobił symulacje (na prośbę "Rzeczpospolitej") i okazuje się, że 55 latek z 25- letnim stażem pracy, podczas którego otrzymywał przeciętne wynagrodzenie (obecnie ponad 4,1 tys. zł brutto, a wiadomo, że wiele osób o takiej pensji może tylko pomarzyć) po ukończeniu 67 lat w 2026 r. powinien dostać z ZUS emeryturę w wysokości 2494 zł miesięcznie. Gdyby zarabiał 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie ponad 6 tys. zł), jego emerytura wyniosłaby już 3515 zł miesięcznie.

Mniejsze  emerytury będą miały kobiety.  55-latka, która  będzie miała prawo do przejścia na emeryturę po ukończeniu 62 lat i 4 miesięcy, dostanie emeryturę w wysokości tylko 1940 zł.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: