SuperBiz wiadomości Skandaliczny plakat z Kulczykiem w Poznaniu

Skandaliczny plakat z Kulczykiem w Poznaniu

04.08.2016, godz. 14:20
Jan Kulczyk - kontrowersyjny billboard
foto: www.poznan.eska.pl

Pod koniec lipca minęła pierwsza rocznica śmierci najbogatszego Polaka Jana Kulczyka, który zmarł w wieku 65 lat. Ten fakt wykorzystano na kontrowersyjnym plakacie, który zawisł w Poznaniu. Związkowcy i anarchiści uczynili zmarłego biznesmena symbolem walki o obniżenie wieku emerytalnego.

Z wyglądu przypomina nekrolog, ale nie pasuje w nim zdjęcie uśmiechniętego Jana Kulczyka. Na czarnym tle widnieje napis: "W życiu osiągnął prawie wszystko. Jan Kulczyk, 65+. My rządamy obniżenia wieku emerytalnego" (pisownia oryginalna). Podpisano - OZZ Inicjatywa Pracownicza oraz Federacja Anarchistyczna.

Zobacz również: Rok temu zmarł Jan Kulczyk

Twórcy plakatu chcą w ten sposób zasugerować, że nawet najbogatszy z Polaków nie dożył obowiązującego nadal wieku (67 lat), uprawniającego do przejścia na emeryturę. Nie przeszkadza im w tym fakt, że Kulczyk zmarł w wyniku powikłań po zabiegu medycznym.

Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" plakat stworzyła grupa manFAktura, znana z kontrowersyjnych projektów krytykujących rządy Ryszarda Grobelnego w Poznaniu.

- Jan Kulczyk jest traktowany jak święty w tym mieście i całym kraju - tłumaczył w rozmowie z telewizją WTK Marek Piekarski z Federacji Anarchistycznej. - Człowiek pracujący ma prawo do emerytury, żeby pożyć trochę z tego, co odkładał - dodał.

Plakat można zobaczyć na skrzyżowaniu ulic Pułaskiego i Przepadek w Poznaniu.

 

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: