SuperBiz wiadomości Skuteczniejsze ściąganie podatków VAT, CIT i PIT - to nowa strategia podatkowa resortu finansów [WIDEO]

Skuteczniejsze ściąganie podatków VAT, CIT i PIT - to nowa strategia podatkowa resortu finansów [WIDEO]

17.06.2015, godz. 16:20
Akcja PIT
foto: SHUTTERSTOCK

System podatkowy bardziej przyjazny obywatelom, skutecznie ściąganie podatków VAT, CIT i PIT oraz stworzenie jednolitej i publicznie dostępnej interpretacji prawa podatkowego, która będzie obowiązywała płatników i urzędników - to filary nowej strategii podatkowej, nad którą pracują urzędnicy. - Strategia wprowadzi zmianę kultury organizacji – zapowiada Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

- Do tej strategii wpiszemy sobie wszystkie działania, jakie chcemy przeprowadzić w ciągu najbliższych kilku lat, które ukierunkowują administrację podatkową na obsługę klienta, wspieranie go w prawidłowym rozliczaniu podatków i dostarczanie mu właściwej wiedzy podatkowej – przekonuje Kapica w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.

Zobacz również: Jest specjalna infolinia, na której możesz donieść na urzędnika

Podstawowym jej celem będzie zmiana administracji podatkowej w taki sposób, by była ona bardziej przyjazna płatnikom. Kapica podkreśla, że obejmuje to zarówno wsparcie w rozliczaniu podatków, jak i stworzenie jednolitej i publicznie dostępnej interpretacji prawa podatkowego.

– Żeby nie było wątpliwości, że jest jakaś wiedza tajemna dla urzędników. Ona musi być dostępna w internecie, myślę, że dzięki temu tych sporów interpretacyjnych będzie dużo mniej. To jest właśnie specjalizacja Krajowej Informacji Podatkowej w odpowiednich tytułach podatkowych, w związku z czym będzie większa jednolitość wydawania interpretacji – wyjaśnia przedstawiciel resortu.

Wiceminister finansów dodaje, że po zmianach każdy podatnik będzie rozliczał się tylko w jednym urzędzie skarbowym. Obecnie zdarzają się sytuacje, w których ta sama osoba rozlicza CIT i VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w jednym mieście, a PIT w innym, w którym mieszka. Takie sytuacje mają zostać zlikwidowane.

Sprawdź koniecznie: 2 mld zł dla budżetówki, wyższa płaca minimalna i spadek bezrobocia - założenia rządu na rok 2016

Zmieni się także sposób obsługi cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Obecnie zajmują się nimi wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Kapica zapowiada jednak, że wkrótce te placówki zajmą się jedynie największymi podatnikami, a obcokrajowcy prowadzący niewielkie firmy będą obsługiwani razem z obywatelami Polski.

Wyspecjalizowane urzędy skarbowe zajmą się jedynie tymi podmiotami, których roczne obroty przekraczają 3 mln euro. Ma to poprawić obsługę dużych i średnich firm z zagranicznym kapitałem.

Źródło: NEWSERIA
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: