SuperBiz wiadomości Śmigłowce Caracal trafią do Polski. Maszyna przeszła już testy. Ma być produkowana w Łodzi

Śmigłowce Caracal trafią do Polski. Maszyna przeszła już testy. Ma być produkowana w Łodzi

26.05.2015, godz. 18:22
H225M Caracal
foto: wikimedia.org

To już pewne – francuski Caracal zostanie śmigłowcem polskiej armii. W naszym kraju ma powstać 50 sztuk śmigłowców. Szacuje się, że w samej łódzkiej fabryce w związku z tym kontraktem powstanie blisko 300 nowych miejsc pracy.

Francuski Caracal przeszedł testy pomyślnie. Podczas nich sprawdzano parametry, które wcześniej określono mianem „krytycznych”.

Testy powiodły się

Należały do nich między innymi osiągi, wyposażenie pokładowe, konstrukcja śmigłowca, czy normy lotnicze. Testy polegały zarówno na analizach dokumentacji śmigłowców, jak i oblotach maszyn i sprawdzaniu naziemnym. Wyniki zadecydowały  o tym, że francuski Caracal trafi do polskiej armii.

Umowa do końca 2015 roku

Decyzja ma zostać oficjalnie ogłoszona w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. A umowa, opiewająca na blisko 13 mld zł, zostać podpisana jeszcze przed końcem 2015 roku. Dostawy nowych maszyn według planów mają rozpocząć się w październiku 2017 roku.

Nie w Marsylii, a w Łodzi

Dotąd helikoptery produkowane były we francuskiej Marsylii teraz produkcja ma mieć miejsce na terenie naszego kraju. - To nie będzie linia montażowa części przywożonych w pudełkach. Wszystkie powstaną w Polsce. My chcemy zbudować taki ekosystem wymiany technologii, który obejmie kilka miast: Łódź, Radom i Dęblin. To długoterminowy projekt – powiedział Olivier Michalon, szef sprzedaży Airbus Helicopters. 

Źródło tvn24

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: