SuperBiz wiadomości SMOG w Polsce. Gdzie i za ile kupić maseczki ochronne

SMOG w Polsce. Gdzie i za ile kupić maseczki ochronne

09.01.2017, godz. 12:49
Maska przeciwsmogowa
foto: AP

5 mln – dokładnie tyle osób w ciągu roku umiera na świecie z powodu zanieczyszczonego powietrza. W Polsce rokrocznie jest aż 44 tys. ofiar tego, wydawałoby się, niewinnego czynnika. Smog to ostatnio temat numer jeden. W związku ze szkodliwym powietrzem darmową komunikację miejską wprowadzają kolejne miasta, a przerażeni ludzie zaczynają się interesować maseczkami, które mogą uratować nam życie. Gdzie je kupić i ile kosztują?

- Kup sobie i małej maseczkę. Zanieczyszczenie powietrza kilkukrotnie przekroczyło normy. Nieważne, na tych maseczkach może być nadrukowany tygrysek czy inny misio, macie je nosić! - tak brzmiała rozmowa telefoniczna podsłuchana 8 stycznia w jednym z warszawskich autobusów. Ludzie chyba faktycznie wzięli sobie przeciwsmogowe ostrzeżenia do serca – na stołecznych ulicach jest nieco mniejszy niż zazwyczaj ruch, mniej jest też spacerowiczów (choć na to może mieć akurat wpływ mroźna pogoda).

ZOBACZ TEŻ: W tych miastach przez smog możesz dziś jeździć za darmo

„Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że w niedzielę, 08.01.2017 r., w wielu miastach odnotowano bardzo złą jakość powietrza. Warunki pogodowe były naprawdę tragiczne. Stężenie pyłów niekiedy było przekroczone nawet siedmiokrotnie. Złą jakość powietrza można było wyczuć samodzielnie, bez jakichkolwiek przyrządów pomiarowych, niekiedy nawet przy zamkniętych oknach” - pisał portal spidersweb.pl, informując jednocześnie, że 9 stycznia w Krakowie, Warszawie i Kielcach z powodu smogu darmowa będzie komunikacja miejska.

Czym jest ów krwiożerczy smog? Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła mgła. W rzeczywistości jednak stanowi on zawieszoną w powietrzu mieszaninę pyłów oraz groźnych dla zdrowia tlenków siarki, azotu oraz sadzy. Stąd nawet jego nazwa – od zbitki angielskich słów „smoke”, czyli „dym”, oraz „fog”, czyli mgła. Występowanie smogu nie ma podłoża naturalnego. Wszystkiemu jest winna działalność człowieka, czyli choćby nadmierna emisja spalin samochodowych. W Polsce najbardziej groźne są szkodliwe pyły oznaczane jako PM10 oraz PM2,5.

ZOBACZ TEŻ: Top 9 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce [GALERIA]

Jak się przed nimi chronić? Jedynym sposobem wydaje się zakup maski ochronnej, ale tu zaczynają się schody. Wiele osób myśli, że wystarczy założyć zwykłą maseczkę chirurgiczną dostępną w każdej aptece za kilka złotych. Niestety, nie jest to prawda. - Ona nie chroni przed pyłem, raczej utrudnia oddychanie, co mogą potwierdzić chirurdzy stojący po kilka godzin przy stole operacyjnym - mówi dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska w portalu wyborcza.pl. Jak więc sobie radzić? Ratunkiem wydaje się zakup maski przeciwpyłowej zwanej też przeciwsmogową. Taką można nabyć w sklepach budowlanych czy z artykułami BHP. W jednym z takich sklepów znaleźliśmy maskę przeciwpyłową, którą można kupić za 52 zł. Tu także jest jednak pewien haczyk – przed smogiem najlepiej ochronią nas maski, które wyposażone są w filtry węglowe, a te kosztują już naprawdę sporo.

Maskę najwygodniej zakupić przez internet. Wybór jest naprawdę ogromny. „Filtr przeciwpyłowy w maskach potrafi wychwycić większość szkodliwych pyłów PM10 oraz PM2,5 (…). Natomiast funkcją filtra węglowego (filtr węgla aktywnego) jest pochłanianie szkodliwych lotnych związków organicznych” - czytamy na stronie smogwawelski.org. Rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze maski, jest to, czy posiada ona certyfikat. „Na rynku można spotkać maski z certyfikatami oficjalnymi (np. maski budowlane/przemysłowe) oraz z certyfikatami nieoficjalnymi, pochodzącymi od prywatnych firm certyfikujących” - wyjaśnia  smogwawelski.org. Więcej informacji o rodzajach certyfikatów i dostępnych masek znajdziecie tutaj >>>

ZOBACZ TEŻ: Walka ze smogiem. Co drugie auto nie wyjedzie na drogę

Jak znaleźć maskę przeciwsmogową w internecie? Nic prostszego. Wystarczy wpisać to hasło do wyszukiwarki i już mamy przed oczami przegląd sklepów internetowych, które je oferują. Niestety, za maskę dobrej jakości trzeba sporo zapłacić. Ceny wahają się od 130 do nawet 200 zł. Należy pamiętać, że większość masek ma filtry, które co jakiś czas trzeba wymieniać (zwykle co dwa tygodnie, ale w obecnych warunkach może to być nawet co kilka dni). Filtr jest do wymiany, kiedy zmieni kolor z białego na szary. Tu trzeba się liczyć z dodatkowymi wydatkami. Zestaw trzech filtrów do maski może kosztować ok. 45 zł.

Źródła: smogwawelski.org, krakowskialarmsmogowy.pl, dziennikpolski24.pl, wyborcza.pl, tvn24bis.pl, spidersweb.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: