SuperBiz wiadomości „Smoleńsk” kosztował 10 mln zł. To dobrze wydane pieniądze?

„Smoleńsk” kosztował 10 mln zł. To dobrze wydane pieniądze?

10.09.2016, godz. 11:54
Smoleńsk
foto: materiał prasowy

Od piątku (09.09. br.) w kinach grany jest „Smoleńsk”. Film w reżyserii Antoniego Krauzego kosztował ok. 10 mln zł, powstawał przez trzy lata.

Prace nad filmem ruszyły dwa lata po katastrofie. Zdjęcia rozpoczęły się 10 kwietnia 2013 r. jednak od pierwszego klapsa na planie do premiery wiodła długa i kręta droga.  Premiera filmu miała odbyć się w kwietniu tego roku, ale ostatecznie została przesunięta na wrzesień.

Pierwotnie planowano, że obraz Antoniego Krauzego ujrzy światło dzienne w czwartą rocznicę Smoleńska. Premiera była jednak kilkukrotnie przekładana. W międzyczasie produkcja nie otrzymała dotacji w postaci 5 mln zł od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Prace kontynuowano dzięki publicznym zbiórkom pieniędzy prowadzonym przez fundację „Smoleńsk 2010”.

Zobacz także: Polskie filmy legalnie i za darmo w internecie. Gdzie ich szukać?

Koszt filmu, którego producentem jest Maciej Pawlicki to ok. 10 mln zł (podawana jest kwota 9,6 mln zł). To dużo czy mało?
Z tym budżetem „Smoleńsk” z pewnością nie ma szans znaleźć się na liście najdroższych polskich produkcji filmowych. Tu pierwsze miejsca od lat zajmuje film „Quo Vadis” w reż. J. Kawalerowicza z 2001 r. Jego budżet miał wynieść 76 mln zł. Drugie miejsce zajmuje „Bitwa pod Wiedniem” Jerzego Hoffmana z budżetem w wysokości 50 mln zł. Na nakręcenie filmu „Karol. Człowiek, który został papieżem” Giacomo Battiato producent o. 35 mln zł.

Tyle samo, co „Smoleńsk” kosztował film „Jack Strong” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Film, który na ekrany kin wszedł w 2014 r. oparty jest na autentycznych wydarzeniach związanych z postacią Władysława Kuklińskiego.

Czytaj również: "Seksmisja" po 32 latach: wciąż przyciąga widzów i... zarabia

10 mln zł kosztowała również „Zemsta” Andrzeja Wajdy, czyli ekranizacja komedii Aleksandra Fredry. W kinach można było ją oglądać w 2002 r. Nieco droższa (11 mln zł) była ekranizacja powieści Jozefa Kraszewskiego „Stara baśń”. Film wyreżyserowany przez Jerzego Hoffmana nosił tytuł „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” miał premierę w 2003 r.

9 mln zł kosztowała produkcja „Pornografii”. Film w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, nakręcony na podstawie powieści Władysława Gombrowicza pod tym samym tytułem miał premierę również w 2003 r.

Film „Smoleńsk” dystrybuowany jest w 300 kopiach.

ŁT, MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: