SuperBiz wiadomości Solorz-Żak, Sołowow, Czarnecki. Giełdowe majątki miliarderów

Solorz-Żak, Sołowow, Czarnecki. Giełdowe majątki miliarderów

15.06.2015, godz. 15:57
Giełda Papierów Wartościowych
Giełda Papierów Wartościowych foto: EAST NEWS

Portal Money.pl postanowił przeanalizować, jak notowania na giełdzie wpływają na portfele akcji pięciu polskich miliarderów określanych giełdowymi rekinami. Chodzi o Leszka Czarneckiego, Dariusza Miłka, Zygmunta Solorza-Żaka, Michała Sołowowa i Romana Karkosika. Wyjaśniamy, ile warte są udziały będące w ich posiadaniu.

W swoim zestawieniu Money.pl uwzględniło okres od 31 grudnia 2014 r. do początku czerwca bieżącego roku.

1. Zygmunt Solorz-Żak

Solorz-Żak to największy indywidualny inwestor na warszawskiej giełdzie. Wartość jego portfela inwestycyjnego to aż 10,5 mld zł – a przez pół roku przybyło w nim 531 mln zł - z czego najwięcej warte są udziały w Cyfrowym Polsacie (9,3 mld zł). Miliarder ma też udziały w grupie producenckiej ATM czy spółce Midas budującej stacje przesyłowe dla telefonii komórkowych.

ZOBACZ TEŻ: Zygmunt Solorz-Żak. Drugi najbogatszy Polak z majątkiem 12 mld zł

2. Michał Sołowow

W ciągu pól roku jego portfel giełdowy „utył” o 234 mln zł, co daje jego obecną wartość 5,5 mld zł. Co się na nią składa? To 51 proc. akcji w firmie Synthos, która zajmuje się produkcją kauczuków syntetycznych. Prócz tego Sołowow ma 45 proc. udziałów w firmie deweloperskiej Echo Investment, a także akcje spółki Rovese produkującej wyposażenie łazienek. Mimo że notowania tej ostatniej spadły, Sołowow i tak zarobił dzięki wzrostowi kursu akcji Synthosu.

ZOBACZ TEŻ: Michał Sołowow. Majątek 7,7 mld zł, najbogatszy sportowiec w Polsce

3. Leszek Czarnecki

Wartość jego portfela akcji wzrosła o 828 mln zł i obecnie wynosi 5,4 mld zł. Czarnecki ma 56 proc. akcji Getin Noble Banku, które warte są 2,3 mld zł. Prócz tego na wartość portfela składają się m.in. akcje Idea Banku, dewelopera LC Corp czy firmy zajmującej się restrukturyzacją długów  MW Trade. Wartość portfela Czarneckiego wzrosła dzięki wprowadzeniu na giełdę Idea banku. Gdyby nie ten ruch, miliarder straciłby 885 mln zł w związku ze słabymi wynikami Getin Noble Banku.

ZOBACZ TEŻ: Leszek Czarnecki – miliarder i filantrop

4. Dariusz Miłek

Majątek giełdowy Miłka to 2,3 mld złotych. W ciągu półrocza jego wartość wzrosła o 541 mln zł. Co ciekawe, tak zasobny portfel finansowy przynoszą Miłkowi udziały w jednej tylko firmie – CCC. Miliarder ma w niej 35 proc. udziałów, ale pozbywa się ok. 8 proc. z nich. Wartość sprzedawanych akcji szacuje się na 523 mln zł, czyli prawie tyle samo, ile Miłek zarobił na CCC.

5. Roman Karkosik

1,8 mld zł – tyle wart jest obecnie portfel akcyjny Karkosika. Ten inwestor zarobił w ciągu sześciu miesięcy 121 mln zł. Na wartość portfela składają się udziały w firmie Boryszew produkującej części samochodowe, a także m.in. w Impexmetalu handlującym metalami. I to właśnie tej ostatniej firmie Karkosik zawdzięcza wzrost wartości aktywów, bo wartość jej akcji rośnie.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: