SuperBiz wiadomości Mamy najniższy wzrost gospodarczy od trzech lat. Nowe dane GUS na temat PKB

Mamy najniższy wzrost gospodarczy od trzech lat. Nowe dane GUS na temat PKB

30.11.2016, godz. 12:54
Wstępny szacunek PKB w trzecim kwartale
foto: SHUTTERSTOCK

GUS podał 30 listopada drugi wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale. Potwierdziły się poprzednie prognozy. Wzrost PKB w III kw. wyrównany sezonowo był o 2,2 proc. wyższy niż rok temu. W III kw. br. gospodarka wyhamowała przez spadek inwestycji, głównie samorządowych. Spadek inwestycji jest największy od 5 lat.

W porównaniu z adekwatnym okresem w roku ubiegłym, niewyrównany sezonowo liczony w cenach stałych średniorocznych wzrost PKB plasuje się na poziomie 2,5 procent. Na spowolnienie wzrostu gospodarczego miały wpływ inwestycje.

Spadek inwestycji nastąpił zarówno w sektorze prywatnym, jak i państwowym – inwestycje ograniczyły Spółki Skarbu Państwa oraz samorządy. Spadek inwestycji w III kw. wyniósł -7,7 proc. rok do roku. Jak zauważył ekonomista Pekao SA Adam Antoniak w rozmowie z Polskim Radiem, spadek inwestycji nie był tak znaczny od początku 2010 roku. Ponadto GUS odnotował negatywny wpływ eksportu netto na PKB, czyli wymiany handlowej z zagranicą.

Przeczytaj również: Polska gospodarka spowalnia. PKB najniższy od 3 lat

- W III kwartale zanotowano negatywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł -0,3 pkt. proc. wobec +1,0 pkt. proc. w II kwartale 2016 r. - podał GUS w komunikacie prasowym.

W III kw. br. popyt krajowy wzrósł o 2,9 proc. rok do roku, podczas kiedy w II kw. br. wzrost wyniósł 2,2 proc. rok do roku. Spożycie indywidualne gospodarstw domowych wzrosło o 3,9 proc. rok do roku.

Od początku roku wzrost PKB przejawia tendencję malejącą. Można dojść do wniosku, że obecnie na wzrost gospodarczy pracują przede wszystkim konsumenci. W III kw. tzw. spożycie ogółem wzrosło o 4,1 proc. rok do roku. Dla porównania, w II kw. wzrost spożycia wyniósł 3,4 proc. rok do roku. Spożycie indywidualne gospodarstw domowych poszło w górę o 3,9 proc. rok do roku.

- PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 2,5proc., w porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku – podaje GUS w opublikowanym 30 listopada drugim szacunku.

Zobacz także: Fatalne dane na temat PKB szkodzą polskiej walucie

W ocenie Mateusza Morawieckiego inwestycje odbiją w II kw. 2017 roku. Wicepremier liczy na inwestycje prywatne i środki unijne. Jego zdaniem wyhamowanie wzrostu gospodarczego na związek z sytuacją ekonomiczną na rynkach wschodzących, ponieważ nasza gospodarka jest silnie powiązana z handlem międzynarodowym.

- Wzrost PKB na poziomie 2,5 proc. w III kwartale 2016 r. to część ogólnoeuropejskiego trendu. W Niemczech PKB spadło najmocniej. W Rumunii, na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji spadło jeszcze mocniej niż w Polsce – zauważył minister finansów i rozwoju podczas konferencji prasowej w środę.

Oprac. na podst. money.pl, biznes.onet.pl, polskieradio.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: