SuperBiz wiadomości Spadkobiercy nie odziedziczą już milionowych długów!

Spadkobiercy nie odziedziczą już milionowych długów!

19.09.2015, godz. 08:00
trumna
foto: SE/EAST NEWS

Możliwość nieświadomego odziedziczenia ogromnych długów po zmarłym krewnym to koszmar wielu spadkobierców. Taka sytuacja dotyczy nawet 160 tys. Polaków rocznie, ale od 17 października odejdzie w niepamięć. Zmienia się bowiem prawo spadkowe.

Kiedy umiera bliska osoba, trzeba się zająć sprawami spadkowymi, ale wiele osób nie ma do tego głowy. Część więc nieświadomie dziedziczy długi po zmarłym, które mogą sięgać milionów złotych. Polacy bowiem często dziedziczą nie tylko kredyty do spłaty, ale też zaległe opłaty za mieszkanie, gaz, telewizję czy telefon.

ZOBACZ TEŻ: Liczysz na spadek po krewnych zza granicy? Są nowe przepisy, ma być prościej

Teraz ma się to zmienić. Będziemy wprawdzie dziedziczyć z tzw. dobrodziejstwem inwentarza (czyli nie tylko majątek zmarłego, ale i jego zobowiązania), ale dziedziczone należności nie będą mogły już przekraczać wartości przejętego majątku. Będzie się to odbywało z automatu, jeśli w odpowiednim czasie nie złożymy oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. Ponadto stan majątku spadkowego będziemy mogli oszacować sami – teraz musi tego dokonać komornik, za którego usługi trzeb zapłacić.

Źródło: finanse.wp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: