SuperBiz wiadomości Spadła długość życia Polaków. Dla przechodzących na emeryturę to dobra wiadomość

Spadła długość życia Polaków. Dla przechodzących na emeryturę to dobra wiadomość

20.04.2016, godz. 12:54
Rozliczamy pit emeryta
foto: SHUTTERSTOCK

Ostatnie lata to okres regularnego wydłużania się długości życia Polaków. Tym większym zaskoczeniem są ostatnie dane GUS. W ciągu roku statystyczna długość życia Polaka spadła o dwa miesiące.

W ostatnich 10 latach średnia długość życia Polaków zrosła o dwa lata i trzy miesiące. Najnowsze dane GUS wskazują, że 60-letni Polak (dane dotyczą obu płci) będzie żył jeszcze średnio 259,5 miesiąca, czyli ponad 21,5 roku. Natomiast 65-latek - 216 miesięcy. I wreszcie 67-latek - niecałe 200 miesięcy. Porównując te dane z ubiegłym rokiem, okazuje się, że żyjemy o blisko dwa miesiące krócej.

Czy dane GUS będą miały znaczenie podczas dyskusji o wieku emerytalnym? Rosnąca długość życia Polaków to jeden z najważniejszych argumentów za tym, by nie odwracać reformy wprowadzonej przez rząd PO. Co w takim razie w sytuacji, w której okazałoby się, że wcale jednak nie będziemy żyli tak długo, jak prognozowano wcześniej?

Czytaj: Wcześniejsza emerytura? Tak, ale tylko dla bogatych

Wśród związkowców pojawiły się głosy, że warto wykorzystać ten argument w dyskusjach z rządem i pracodawcami. Eksperci studzą jednak ich entuzjazm. Podkreślają, że o długości życia decyduje wiele elementów i  przy w krótkim czasie mogą nastąpić jakieś odstępstwa. Zaś przy podejmowaniu decyzji, które będą miały długofalowe skutki, trzeba brać pod uwagą długofalową tendencję. A ta w tej chwili jest taka, że Polacy żyją coraz dłużej. Według długookresowych prognoz demograficznych ten trend się utrzyma.

Dane GUS mogą ucieszyć Polaków wybierających się w tym roku na emeryturę. W tej chwili bowiem wysokość świadczenia wylicza się dzieląc zebrane przez nas składki przez tzw. statystyczną dalszą długość życia. Im więc jest ona krótsza, tym emerytura większa.

Źródło: wyborcza.biz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: