SuperBiz wiadomości Sposób na mandaty z fotoradarów? Spłacać je na raty

Sposób na mandaty z fotoradarów? Spłacać je na raty

29.10.2015, godz. 15:00
fotoradar, kontrola prędkości
foto: Super Express

Jak złagodzić bolesne skutki płacenia mandatów z fotoradarów? Spłacać je w ratach! Dolnośląskie towarzyszenie kierowców podpowiada, że wystarczy kilkuset złotowy mandat rozłożyć na drobne raty, aby komornik i urząd skarbowy nie podejmowały żadnych czynności.

Można oficjalnie starać o spłatę ratalną mandatów. Wystarczy wejść na stronę urzędów, gdzie zamieszczone są specjalne formularze - liczą 5 stron i wymagają ujawnienia wielu danych na temat sytuacji majątkowej rodziny, wydatków itd. Prośbę należy uzasadnić trudną sytuacją finansową.

Czytaj również: Rozmowy w UE będą bezpłatne. Darmowy roaming od 2017

I jeśli ukarany ją wykaże, z reguły wniosek jest uwzględniany, choć nie zawsze. Kierowcy znaleźli więc inny sposób. Rozkładają sobie mandaty na raty sami, bez zgody urzędu. Np. pewien kierowca z Radomia 200 zł mandatu rozłożył sobie na 8 rat i spłacał 25 zł co miesiąc; inny zmotoryzowany - z Krakowa, 500-zł mandat spłaca po 20 zł miesięcznie.

Wystarczy zapłacić w ciągu tygodnia jakąś część mandatu, a komornik i urząd skarbowy nic kierowcy nie zrobią - radzi Krzysztof Buciak z dolnośląskiego stowarzyszenia kierowców. Jak mówi, ewentualne postępowanie egzekucyjne z racji wykazania dobrej woli dłużnika nie jest uruchamiane.

 

Źródło: "Rzeczpospolita" / rmf24.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: