SuperBiz wiadomości Sprawdź, czy stać cię na kredyt

Sprawdź, czy stać cię na kredyt

22.10.2008, godz. 04:00
Sprawdź, czy stać cię na kredyt
foto: Brak agencji
Zgroza! Marzenia Polaków o własnym domu czy mieszkaniu mogą lec w gruzach. Kryzys finansowy spowodował, że banki, które jeszcze niedawno prześcigały się w ofertach, nie chcą już tak chętnie udzielać kredytów hipotecznych. Zanim pójdziesz po pieniądze do banku, przestudiuj naszą tabelę. "Super Express" sprawdził, jakie warunki największe banki stawiają swoim klientom.

Jeśli nie mamy własnych oszczędności, to tak naprawdę w wielu bankach o kredycie możemy w ogóle zapomnieć. Bo kogo stać (przy dzisiejszych cenach mieszkań) na wpłacenie do banku równowartości 1/3 domu czy mieszkania? Tymczasem niemal wszystkie banki żądają wysokiego wkładu własnego,(nawet 30 proc. dla kredytów walutowych i 20 proc. dla kredytów złotowych), podnoszą oprocentowanie, podwyższają swoje marże, skracają okres kredytowania.

Ten sam bank, który dotychczas dawał kredyty w walucie obcej nawet na 50 lat, teraz skrócił ten okres do maksymalnie 35 lat. Na sfinansowanie całości inwestycji możemy liczyć już w nielicznych bankach.

Dla wielu kredytobiorców przeszkodą nie do pokonania jest też tzw. zdolność kredytowa, od której zależy wysokość przyznanego kredytu. O tym, czy ją mamy, decydują wewnętrzne procedury danego banku - stąd w jednym mogą nam odmówić kredytu, a w innym nasz wniosek zostanie bez problemu, zaakceptowany.

Jednak ostatnio wszędzie coraz trudniej o kredyt, bo banki zmieniają zasady liczenia zdolności kredytowej i dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów.

- Podwyższeniu uległy koszty utrzymania nieruchomości, uwzględniane przy liczeniu zdolności kredytowej - z dotychczasowych 350-400 zł do pułapu 600-700 zł miesięcznie -- tłumaczy Sebastian Saliński (30 l.), analityk Gold Finance. - W niektórych bankach, żeby w ogóle starać się o kredyt,trzeba mieć naprawdę wysokie i stałe dochody, np. w Deutsche Banku ok. 6000 zł! - zauważa.

Który bank skredytuje ci wartość całego domu, a który będzie wymagał dużego wkładu własnego? Gdzie twoja zdolność kredytowa zostanie uznana za największą? Tego wszystkiego dowiesz się z naszej tabeli.

Nie przegap szansy.

Skontaktuj się z naszym doradcą! 

 

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: