SuperBiz wiadomości Sprawdź, ile kosztują mieszkania w Polsce

Sprawdź, ile kosztują mieszkania w Polsce

22.10.2015, godz. 12:49
bloki, wieżowce, blokowisko, osiedle
foto: Se.pl/AKPA

Ile kosztuje mieszkanie w Polsce? Najdrożej jest w Warszawie, gdzie za metr kwadratowy swojego lokum śrendio trzeba zapłacić ponad 7 tys. zł.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest  stabilna. Do małego ożywienia może dojść pod koniec roku.

Na rynku nieruchomości szczególną uwagę warto obecnie zwracać na deweloperów. We wrześniu 2015 r. otrzymali oni ponad 10 tys. pozwoleń na budowę. To o 45 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej, a jednocześnie najwięcej od lata 2008 r. Ale pozytywne dane z GUS-u płyną już od dłuższego czasu. W ciągu 12 miesięcy rozpoczęto budowę 81,8 tys. mieszkań (wzrost o 24 proc. rok do roku), a do tego dochodzi 88,2 tys. pozwoleń na budowę kolejnych lokali (wzrost o 20 proc. rok do roku). Działalność deweloperów nakręca rekordowa sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym. Według danych REAS-a w trzecim kwartale deweloperzy sprzedali w sześciu największych miastach rekordową ilość lokali -  ponad 13 tys. mieszkań. Wysoka sprzedaż wpływa na strukturę dostępnych mieszkań, coraz trudniej jest kupić mieszkanie w budynku oddanym do użytkowania.

Rynek mieszkaniowy (szczególnie w dużych miastach) wciąż stymulowany jest przez aktywność inwestorów, którzy często kupują mieszkania za gotówkę lub z niewielkim udziałem finansowania bankowego. Te lokale trafiają potem głównie na rynek najmu, który ma przed sobą bardzo dobre perspektywy.

Oczywiście dobra koniunktura nie będzie trwała w nieskończoność. Wzrost stóp procentowych czy spadek dostępności kredytów hipotecznych to czynniki, które mogą ostudzić zapał kupujących i w końcu dojdzie wówczas do nadwyżki podaży nad popytem. W takiej sytuacji deweloperzy najprawdopodobniej będą musieli obniżać  stawki za mieszkania.

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w największych miastach w Polsce?

Białystok  4,3 tys. zł
Bydgoszcz 3,9 tys. zł
Gdańsk 5 tys. zł
Kraków 6,1 tys. zł
Lublin 4,6 tys. zł
Łódź 3,8 tys. zł
Olsztyn 4,3 tys. zł
Poznań 5,3 tys. zł
Warszawa 7,4 tys. zł

 

Źródło: prnews.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: