SuperBiz wiadomości Sprawdź, kiedy dostaniesz pieniądze w ramach programu 500+

Sprawdź, kiedy dostaniesz pieniądze w ramach programu 500+

04.04.2016, godz. 11:52
Kto pierwszy dostanie pieniądze w ramach programu 500+
Kto pierwszy dostanie pieniądze w ramach programu 500+ foto: SHUTTERSTOCK

Liczba wniosków o 500 zł na dziecko, które wpływają do ministerstwa rodziny online, nieustannie rośnie. Do niedzieli wieczorem drogą elektroniczną wysłano już ponad 170 tysięcy formularzy. "Pierwsze decyzje już zostały wydane, czyli pieniądze są w drodze" - powiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Dowiedz się, kto pierwszy dostanie pieniądze.

W wielu miastach minęła już pierwsza histeria związana ze składaniem wniosków o świadczenia wychowawcze. Weekend upłynął spokojnie w Rzeszowie.

- W punkach nie ma tłumów, więc pracownicy mają czas, by złożone wnioski na bieżąco weryfikować, a to oznacza, że wcześniej będziemy mogli rozpocząć wypłaty – cieszył się Jacek Gołubowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie, podczas rozmowy z lokalną Wyborczą.

Zobacz: 500 zł na dziecko. Pobierz wniosek już dziś, a szybciej dostaniesz pieniądze [WNIOSEK 500 zł na dziecko]

Nie oznacza to jednak, że każdy może liczyć na rychłe wypłaty. O tym, kiedy dostaniemy pieniądze, zadecyduje gmina.

Czy decyduje kolejność złożenia wniosku?

- Są takie miejscowości, gdzie już w piątek było kilkadziesiąt wydanych decyzji - poinformowała TVN24 Anna Streżyńska, szefowa Ministerstwa Cyfryzacji.

Oznacza to, że pieniądze mogą wpłynąć na konto dzisiaj lub w ciągu najbliższych kilku dni. Zdaniem minister wiele decyzji zapadnie już w kwietniu. Również pieniądze dotrą do beneficentów w tym miesiącu. Jednak w miastach takich, jak Warszawa, gdzie jest aż 150 tys. decyzji do wydania, proces rozpatrywania wniosków może potrwać dłużej.

- W pierwszym okresie gmina ma trzy miesiące na wydanie decyzji. Nie ma znaczenia to, jakiego dnia rodzina złoży wniosek – w piątek, sobotę czy wtorek, ze względu na to, że czas na wypłatę pieniędzy jest długi. (...) Gminy mogą przyjmować różne strategie rozpatrywania wniosków. Ważne, żeby mieściły się w trybie trzymiesięcznym. – wyjaśniał w TVN24 Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Mimo tego, że JST mają dowolność wyboru metody rozpatrywania wniosków, podsekretarz stanu spodziewa się, że najbardziej uprzywilejowane będą rodziny, które nie starają się o świadczenie wychowawcze na pierworodne dziecko:

- W pierwszej kolejności gmina może wypłacać pieniądze osobom, które są „najprostsze w obsłudze", czyli ubiegają się o pieniądze na drugie dziecko w górę, bez kryterium dochodowego. – powiedział wiceminister TVN24.

Zobacz: Jak wypełnić wniosek 500 zł na dziecko? Rodzina 500+ [PORADNIK]

Wiceminister przestrzegał także przed firmami, które próbują wyłudzać pieniądze od beneficjentów: proszą o wysyłanie danych osobowych i robienie przelewów. Zaufana rządowa strona musi mieć w adresie „gov". Ministerstwo blokuje podejrzane strony i zgłasza każdy zauważony incydent na policję. Wykryto już 150 firm, które podszywały się pod strony, za pośrednictwem których można wysłać formularz.

- Będą dwa główne kanały składania wniosków. Pierwszy stanowi oczywiście gmina. Strategią jest to, że ktoś przychodzi i zostawia wniosek, czy też tak, jak w Warszawie – składa go w placówce edukacyjnej lub tak, jak w Poznaniu – w „urzędomacie". Drugim głównym kanałem będzie bankowość elektroniczna, zupełnie nowe rozwiązanie, któremu towarzyszy refleksja, żeby Polakom e-administracja nie kojarzyła się z e-kłopotami. Uruchomione są także kanały elektroniczne: ePuap, PUE ZUS i emp@tia.

Źródła: tvn24bis.pl, rzeszow.wyborcza.pl, parlamentarny.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: