SuperBiz wiadomości Sprawdź swoją historię

Sprawdź swoją historię

30.05.2008, godz. 05:12
Bank
foto: Brak agencji
W twoich ewentualnych rozmowach czy negocjacjach z bankiem na temat uzyskania kredytu liczy się każdy argument. Na pewno bardzo mocnym, takim, który najlepiej przekona bank, że warto ci pożyczyć pieniądze, jest twoja dobra historia kredytowa, czyli to, iż wszystkie swoje dotychczasowe kredyty spłacałeś bez zarzutu. Jak to jednak udokumentować?

Tu w sukurs przyjdzie ci Biuro Informacji Kredytowej (BIK), które wiadomości na ten temat zbiera i udostępnia bankom. Biuro to instytucja utworzona przez banki i Związek Banków Polskich. Zbiera ono informacje o kredytach zaciągniętych przez klientów. Z usług BIK-u korzystają banki i spółdzielcze kasy  oszczędnościowo-kredytowe, które za pośrednictwem BIK-u mogą również uzyskiwać informacje o swoich klientach, będące w posiadaniu InfoMonitora Biura Informacji Gospodarczej.

Decyduje bank

Warto pamiętać, że to banki decydują o przyznaniu kredytów. BIK wyłącznie dostarcza im bezstronnych informacji. A więc nie mają one prawa zasłaniać się Biurem np. przy odmowie udzielenia kredytu – każdą tego typu decyzję banki muszą samodzielnie uzasadnić. BIK nie weryfikuje otrzymywanych z banków i SKOK-ów danych. Każdy może jednak uzyskać w Biurze raport na swój temat. Zawiera on informacje, jakie dane o kliencie i z jakich banków BIK uzyskało. W sprawie poprawienia błędów, nieścisłości itd. klient sam musi zgłosić się do banku, z którego taka niepoprawna informacja wyszła.

Rzetelna informacja

Korzyści z działalności Biura są dla banków oczywiste – uzyskują informacje zmniejszające ryzyko kredytowe (mogą też skuteczniej unikać nieuczciwych klientów). Klient natomiast ma pewność, że bank czy SKOK, dysponując rzetelną i bezstronną informacją z BIK-u, a więc mając lepsze rozeznanie w sytuacji, podejmie słuszną decyzję: np. zamiast odmówić udzielenia kredytu w ogóle, może zaproponować mniejszy kredyt. Dzięki raportowi z Biura możesz też ustalić, np. zanim jeszcze podejmiesz rozmowy z bankiem, jaką wiedzą na twój temat banki dysponują (pamiętaj, że możesz poprawić ewentualne błędy), jak oceniają ciebie jako kredytobiorcę oraz ryzyko związane z udzieleniem ci ewentualnego kolejnego kredytu.

autor: "Super Express" zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: