SuperBiz wiadomości Startuje XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy

Startuje XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy

06.09.2016, godz. 12:35
XXVI Forum Ekonomiczne rusza już dziś
foto: Materiały prasowe

Forum Ekonomiczne w Krynicy w dniach 6 - 8 września zgromadzi ponad 3 tysiące uczestników. W „polskim Davos" wezmą udział goście z ponad 50 krajów świata. Będzie ono sceną prezentacji różnych punktów widzenia i różnorodnych ocen aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej Europy oraz świata. „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?" – to jego temat przewodni.

Tegoroczne forum odbywa się w specyficznej sytuacji. Problem niestabilnej gospodarki, związany z następującymi po sobie kryzysami finansowym i zadłużeniowym, nadal istnieje. Poważny kryzys imigracyjny, związany z wojną w Syrii, który zaczął się w zeszłym roku, też nie został opanowany. Brexit, mimo optymistycznych przewidywań i wiary w zdrowy rozsądek Brytyjczyków, stał się faktem. Trwa wypracowywanie modelu Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii, co w obliczu topniejącej solidarności europejskiej jest wyjątkowo trudne. Niespodziewana sytuacja w Turcji oraz najnowsze pretensje Rosji do Ukrainy również nie napawają optymizmem. W dodatku negocjacje dotyczące umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską nie przyniosły rezultatu.

Flanka, Federacja, innowacje
Rządzący biorący udział w krynickim forum zyskują tu szersze spojrzenie na skutki, jakie ich ewentualne działania i decyzje mogą wywrzeć na uczestników rynku. Forum jest także miejscem, na którym podsumowuje się istotne wydarzenia ostatniego roku. Tym razem gościom przypadnie w udziale m.in. omówienie skutków warszawskiego szczytu NATO, stanu wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, współdziałania w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Przedmiotem komentarzy będzie bieżąca sytuacja na Ukrainie, a goście pokuszą się o prognozę przyszłości stosunków między Polską a Federacją Rosyjską.
Jeśli chodzi o tematy bardziej optymistyczne, napawające wiarą w lepsze jutro gospodarki, uczestnicy zastanowią się wspólnie nad zmianami, jakie zachodzą w świecie biznesu za sprawą innowacji technologicznych. Forum w Krynicy jest bardzo wszechstronne, jeśli chodzi o tematykę i wywiera skutki w różnych dziedzinach skorelowanych z gospodarką. Stąd tak różne oczekiwania jego tegorocznych gości.

Europa chce być bezieczna
Podczas spotkania przedstawicieli tak wielu krajów, jak to ma miejsce na Forum, biorąc pod uwagę aktualne zagrożenia dla pokoju, nie może zabraknąć tak ważnego tematu dla całego kontynentu jak bezpieczeństwo krajów europejskich.
W ramach Forum Bezpieczeństwa uczestnicy z kilkudziesięciu krajów świata zajmą się tematami dotyczącymi transatlantyckiego systemu bezpieczeństwa, m.in. rolą, jaką w tym systemie pełni region Morza Bałtyckiego. Padnie naglące pytanie o obronę Europy przed zagrożeniem terrorystycznym i w związku z tym o to, czy współpraca pomiędzy państwami Europy Środkowej i Wschodniej jest w tej materii wystarczająca. Omówiona zostanie także rola, jaką powinien odegrać Zachód w procesie stabilizacji w basenie Morza Śródziemnego.
Dyskusje o bezpieczeństwie mają w trakcie Forum tym większe szanse przyniesienia konkretnych rozwiązań i strategii, że gośćmi specjalnymi są europejscy politycy i urzędnicy odpowiedzialni za kwestie bezpieczeństwa swoich krajów. Jednym z nich jest Mihnea Motoc, minister obrony narodowej Rumunii, który w latach 2003–2008 był stałym przedstawicielem Rumuni przy ONZ, a w latach 2008–2015 stałym przedstawicielem przy Unii Europejskiej. Gośćmi Forum będą także Giacomo Stucchi, przewodniczący Parlamentarnego Komitetu ds. Służb Specjalnych i Bezpieczeństwa Włoch (COPASIR), Petro Koçi, zastępca ministra obrony Albanii, który w latach 2005–2008 był Wiceprzewodniczącym Komisji Obrony w Parlamencie Albanii oraz Marijus Velička, zastępca ministra obrony narodowej Litwy.

Biznes i polityka
O Forum z nadzieją i szacunkiem wypowiadają się także przedstawiciele biznesu. Peter Stracar, szef amerykańskiego koncernu General Electric na Europę Środkowo-Wschodnią podkreśla, że jego firma będzie uczestnikiem Forum już po raz szósty. Czynny udział weźmie w tegorocznej sesji plenarnej „Europejska gospodarka – scenariusze na przyszłość". Stracar określa polską konferencję jako główny punkt na mapie inspirujących spotkań świata biznesu i polityki w naszej części Europy.
Także Filip Thon, prezes RWE Polska, będącego jednym z głównych graczy na rynku energetycznym w Europie, bardzo ceni polityczno-biznesowo-ekonomiczne spotkania, takie jak w Davos czy Krynicy. Zaznacza, że goszcząc przedstawicieli różnych sektorów i branż, są one cenną platformą wymiany opinii i okazją do podzielenia się doświadczeniami z różnych krajów.
Uznana instytucja, jaką przez lata stało się krynickie Forum, w tym roku oferuje sześć sesji plenarnych oraz ponad 190 paneli dyskusyjnych, wykładów i debat. Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Udział w tegorocznym wydarzeniu potwierdzili dwaj komisarze unijni: komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis oraz komisarz UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics.

autor: Ewa Jabłońska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: