KUFLE PEŁNE PIWA

i

Autor: Shutterstock KUFLE PEŁNE PIWA

Statystyczny Polak wypija 99 l piwa rocznie! Już niebawem pozna jego wartości odżywcze

2017-03-14 14:13

Polacy uchodzą za naród, który ceni napoje alkoholowe. Według Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego (ZP PPS) w zeszłym roku statystyczny Polak wypił 0,7 l whisky, 2,3 l likierów i napojów spirytusowych, 5 l wódki, 7 l wina oraz aż 99 l piwa! Mamy ciekawą informację dla miłośników napojów alkoholowych: KE chce, aby byli informowani o wartościach odżywczych alkoholu!

Zdecydowanie jesteśmy piwoszami - wypijamy 200 kufli piwa rocznie. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jaki jest skład piwa i napojów alkoholowych? Już niebawem tajniki branży browarniczej i alkoholowej zostaną odsłonięte przed konsumentami z państw członkowskich. Komisja Europejska ujednolici etykietki na alkohol sprzedawany w Unii Europejskiej.

Może cię zainteresować: 100 tys. zł do wygrania w konkursie właściciela sieci Biedronka

Producenci napojów alkoholowych mają rok na przygotowanie propozycji etykiety, która będzie zawierała szczegółowe informacje o zawartości napoju czy jego wartościach odżywczych. Na razie tego typu dane muszą zawierać napoje bezalkoholowe oraz napoje o zawartości alkoholu do 1,2 procent.

Przeczytaj również: Biedronka będzie sprzedawać homary!

W poniedziałek KE przyjęła raport, który zakłada wprowadzenie ujednoliconego systemu etykietek na alkohol w całej Unii Europejskiej. Obecnie etykietowanie produktów spożywczych i napojów odbywa się na zasadach ustalonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2011 roku. Obowiązuje ono w pełnej wersji od grudnia 2014 roku. Obliguje producentów do zamieszczania szczegółowych informacji o produkcie, m.in. jego składzie i ilości poszczególnych składników, wartości odżywczej, terminie przydatności do spożycia lub dacie minimalnej trwałości, instrukcji odnośnie sposobu przechowywania, danych na temat wytwórcy, kraju lub miejscu pochodzenia, ewentualnie – wskazówkach dotyczących przygotowania.

Zobacz także: Czego Polacy nie wiedzą o alkoholu?

Wspomniane przepisy dotyczą tylko tych napojów alkoholowych, w których zawartość alkoholu nie przekracza 1,2 proc. Kilka państw członkowskich ma w tym zakresie bardziej restrykcyjne prawo, jednak na razie na rynku utrzymuje się duża dowolność. Aby uregulować te kwestie, Komisja Europejska dała producentom alkoholi rok na opracowanie unijnej etykiety dla napojów z tzw. procentami. Bez żadnych wyjątków, będą musieli informować konsumentów o składzie alkoholu i jego wartości odżywczej.

Propozycja branży alkoholowej zostanie oceniona przez Komisję Europejską. Jeżeli zaproponowane rozwiązanie okaże się niesatysfakcjonujące, KE poszuka innego sposobu na uregulowanie kwestii etykiet. Już teraz niektórzy producenci napojów alkoholowych zamieszczają na swoich produktach etykiety informujące o składzie czy zawartości alkoholu. Jednak niektórzy ograniczają się tylko do podstawowych informacji, np. na temat tego, z jakiego zboża, owocu czy warzywa sporządzono alkohol.

Oprac. na podst. wgospodarce.pl, twitter.com

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze