SuperBiz wiadomości Stemple w paszportach odejdą do lamusa. UE wprowadzi nowy system

Stemple w paszportach odejdą do lamusa. UE wprowadzi nowy system

04.07.2017, godz. 17:49
Polski paszport
Polski paszport foto: Google

Tradycyjne stemplowanie paszportów na graficy UE, zastąpi nowy, rejestrujący podróżnych, system wjazdu/wyjazdu. Odnotuje on nazwę i rodzaj dokumentu podróży, dane biometryczne oraz datę i miejsce wjazdu i wyjazdu. Zarejestruje także odmowę wjazdu, w razie jej wystąpienia – poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska. Co mają na celu zmiany? Wzmocnienie granic i wzrost bezpieczeństwa.

Jak czytamy w komunikacie KE, informacje zabrane przez nowy system, mają być dostępne dla wszystkich państw członkowskich oraz dla Europolu, aby zapobiegać terroryzmowi i innym poważnym przestępstwom. Ma to ułatwić również integralność systemu wjazdu/wyjazdu z wizowym systemem informacyjnym (VIS).

Sprawdź także: Państwo bezterminowo zawiesza wydawanie paszportów

Nie zakończono jeszcze technicznych prac nad rozporządzeniem dot. systemu. Najprawdopodobniej stanie się to jednak już w najbliższych dniach. Następnie nowe regulacje będą musiały zostać formalnie zatwierdzone przez państwa członkowskie i Parlament Europejski. Obie strony wypracowały nieformalne porozumienie polityczne w sprawie nowego systemu w ubiegłym tygodniu, zaś w poniedziałek podano informację na ten temat do opinii publicznej.

Czytaj też: Bruksela przymierza się do odebrania Polsce funduszy unijnych

System wjazdu/wyjazdu poprawi nasze bezpieczeństwo wewnętrzne przez umacnianie naszych zewnętrznych granic. Zbliży nas też o krok do osiągnięcia pełnej interoperacyjności systemów informacyjnych UE w 2020 r." – oświadczył cytowany w poniedziałkowym komunikacie komisarz ds. unii bezpieczeństwa Julian King.

Zobacz również: Sprawdź, gdzie latem mogą uderzyć terroryści

Według KE, wprowadzenie systemu ułatwi przekraczanie granic osobom, podróżującym legalnie, a z drugiej strony umożliwi szybsze wykrywanie osób nielegalnie przedłużających pobyt lub przebywających w strefie Schengen bez dokumentów.

Źródło: tvp.info

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: