SuperBiz wiadomości Strajk Lufthansy znów przedłużony. Tym razem do soboty

Strajk Lufthansy znów przedłużony. Tym razem do soboty

25.11.2016, godz. 10:26
Samolot Lufthansa
foto: SHUTTERSTOCK

Samoloty Lufthansy czwarty dzień będą uziemione. Niemiecy piloci w sobotę nie polecą na wszystkich długich, międzykontynentalnych trasach z Niemiec - poinformował w czwartek związek zawodowy pilotów Cockpit (VC). W piątek z kolei samoloty niemieckiego przewoźnika nie latają na krótkich i średnich trasach.

Jak zapowiedziano wcześniej, w piątek unieruchomione zostaną połączenia na krótkich dystansach. Z danych przekazanych przez przewoźnika wynika, że podczas trzech dni strajku ucierpi 315 tys. pasażerów, którzy muszą zmienić rezerwację bądź skorzystać z innego środka komunikacji.

Zobacz również: Zapłacił kartą na poczcie i stracił 200 złotych

Z powodu protestu w środę odwołano blisko 900 lotów. W czwartek Lufthansa anulowała 912 połączeń, w tym 82 na trasach międzykontynentalnych. Dyrekcja Lufthansy próbowała nie dopuścić do rozpoczęcia strajku, kierując sprawę na drogę sądową, jednak sąd pracy we Frankfurcie nad Menem oddalił pozew i zezwolił na strajk.

W obecnym sporze płacowym to już 14. akcja strajkowa od kwietnia 2014 r.

Cockpit podkreśla, że piloci nie dostali od pięciu lat żadnej podwyżki. Lufthansa wypracowała w tym czasie zysk w wysokości 5 mld euro. Cockpit domaga się wzrostu wynagrodzenia o 22 proc. w pięciu etapach, za okres od końca kwietnia 2012 r., kiedy wygasło poprzednie porozumienie płacowe, do kwietnia 2017 r. Lufthansa oferuje podwyżkę wynagrodzeń o 2,5 proc. za okres do końca 2018 roku. Związek reprezentuje interesy 5,4 tys. pilotów.

Poprzednia fala strajków pilotów Lufthansy miała miejsce we wrześniu 2015 roku. Strajk przerwano wówczas po orzeczeniu sądu pracy we Frankfurcie, który uznał działania związku za nielegalne.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: