SuperBiz wiadomości Straż miejska bez fotoradarów

Straż miejska bez fotoradarów

24.07.2015, godz. 13:55
Fotoradary
foto: dreamstime

Straże gminne i miejskie nie będą kontrolować fotoradarami kierowców. Tak w piątek zdecydował Sejm. Posłowie przyjęli także przepisy zaostrzające kary dla kierowców za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Straże gminne i miejskie nie będą kontrolować fotoradarami kierowców.  Fotoradary mobilne będzie mogła używać wyłącznie policja. A Inspekcja Transportu Drogowego będzie dysponowała tylko fotoradarami stacjonarnymi.


To nie koniec zmian. Uchwalona przez Sejm nowelizacja zakłada, że kary dla kierowców będą naliczane w powiązaniu z ogłaszanym przez GUS przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej za poprzedni rok (niedawno było to 3,8 tys. zł brutto).W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości do 10 km/godz. mandatu nie będzie. Przy przekroczeniu prędkości od 11 do 20 km/godz. będzie to 3 proc. średniej pensji, od 21 do 30 km/godz. - 5 proc., od 31 do 40 km/godz. - 9 proc., a od 41 do 50 km/godz. - 14 proc. Jeśli prędkość zostanie przekroczona o ponad 50 km/godz., to mandat będzie wynosił 20 proc. średniego wynagrodzenia, czyli ok. 760 zł.


Obecnie w Polsce maksymalna wysokość mandatu za jedno wykroczenie to 500 zł (a w przypadku tzw. zbiegu wykroczeń - 1 tys. zł). Policjanci uważają, że to zbyt niska kara, nieadekwatna zwłaszcza za czyny szczególnie niebezpieczne. Kwota ta nie zmieniła się od 1995 r., podczas gdy średnia płaca wzrosła w tym czasie prawie pięciokrotnie.

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: