SuperBiz wiadomości Straż Ochrony Kolei prawie jak policja. SOK-iści dostaną broń i nowe uprawnienia

Straż Ochrony Kolei prawie jak policja. SOK-iści dostaną broń i nowe uprawnienia

28.07.2016, godz. 12:56
Straż Ochrony Kolei
Straż Ochrony Kolei foto: EAST NEWS

Zmianę sposobu funkcjonowania Straży Ochrony Kolei przewiduje projekt ustawy przygotowany przez MSWiA. Jej funkcjonariusze mają być uzbrojeni, a ich uprawnienia będą zbliżone do tych, jakie ma policja.

W chwili obecnej SOK jest formacją którą powołują spółki kolejowe. SOK-i działają przy dwóch spółkach: PKP Polski Linie Kolejowe oraz PKP  Szybka  Kolej  Miejska  w  Trójmieście.

„Inni  zarządcy  infrastruktury  Kolejowej  nie  powołali  na  chwilę  obecną  „własnej” Straży  Ochrony  Kolei. Tym nie mniej istotny jest sam fakt, że w świetle obowiązujących przepisów, każdy z zarządców może powołać Straż Ochrony Kolei, uzyskując  tym samym nadzór  nad  uzbrojoną  formacją  posiadającą  ustawowe  uprawnienia,  głęboko  ingerujące w prawa    i  wolności  obywateli, co  powinno  być  zastrzeżone  wyłącznie  dla organów państwowych.” - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowej ustawy regulującej funkcjonowanie tej formacji.

Czytaj również: Rząd chce wprowadzić jeden bilet na wszystkie pociągi!

Jeżeli wejdzie ona w życie, za tworzenie i utrzymanie SOK odpowiadać będzie MSWiA. Po przekształceniu Straż ma zyskać szereg nowych uprawnień, stanie się formacją uzbrojoną. Przewidziane jest także zwiększenie jej liczebności.

W uzasadnieniu do projektu MSWiA tłumaczy m.in., że znaczenie zwiększenie uprawnień SOK służyć ma przede wszystkim zapobieganiu i zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych na dworcach kolejowych i w pociągach.

Projekt ustawy jest obecnie na etapie uzgodnień i konsultacji. Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, krytycznie odniósł się do niego szef CBA Ernest Bejda:  „Tworzenie formacji o bliżej nieokreślonych kompetencjach, które dublują się z uprawnieniami innych służb, jest nieuzasadnione” - czytamy w jego stanowisku.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: