SuperBiz wiadomości Strażnicy miejscy do psychologa. Miasta chcą, by byli regularnie badani

Strażnicy miejscy do psychologa. Miasta chcą, by byli regularnie badani

08.08.2016, godz. 14:03
straż miejska
foto: Super Express

Czy strażnicy miejscy powinni przechodzić regularne badania psychologiczne? Zdaniem samorządów – jak najbardziej. Związek Miast Polskich wysłał właśnie w tej sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia.

W tej chwili kwestia badań zależy w dużej mierze od decyzji komendantów poszczególnych jednostek. „Obecnie komendanci straży gminnych posługują się wyłącznie opinią Ministerstwa Zdrowia z dnia 7 września 2010 roku, według której badanie psychologiczne przeprowadzone dla osoby ubiegającej się o przyjęcie do pracy w charakterze strażnika jest ważne bezterminowo. Natomiast w przypadku osoby pełniącej już służbę w straży gminnej badanie to przeprowadza się na podstawie wydanego przez pracodawcę skierowania, w sytuacji gdy są ku temu wskazania psychologiczne, czyli wymaga tego stan zdrowia pracownika” – zwraca uwagę ZMP.

Postulat częstszych badań psychologicznych strażników związany jest nie tylko ze stresem, z jakim muszą się mierzyć w pracy, lecz także z licznymi wybrykami, które chluby tej formacji nie przynoszą.

Czytaj również: Fotoradary służyły do łupienia kierowców?

W maju trzech strażników i dwóch policjantów z Częstochowy zostało skazanych przez sąd na sześć do 12 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz po tysiąc złotych grzywny. Jak przypomina RMF FM, do zdarzenia, za które odpowiadali, doszło trzy lata temu – wówczas pijani strażnicy i policjanci bez powodu atakowali na ulicach Częstochowy przechodniów. Napastnicy bili przypadkowe osoby oraz używali gazu łzawiącego. W sumie poszkodowanych zostało 10 osób.

Strażnicy przyznają – takie zdarzenia nie powinny mieć miejsca, bo wystawiają im wszystkim fatalne świadectwo. W nieoficjalnych rozmowach wskazują jednak, że może to być także efekt rosnącej frustracji, związanej z niskimi wynagrodzeniami i brakiem przywilejów, jakimi cieszy się np. policja.

Zobacz także: Pensje strażników miejskich. W Warszawie dostają 4,2 tys. zł "na rękę"

Co na temat pisma ZMP i zawartego  w nim postulatu ma do powiedzenia Ministerstwo Zdrowia? Resort odbija piłeczkę. – Wprowadzenie takich regulacji wymagałoby zmian w przepisach rangi ustawowej. Gospodarzem ustawy o strażach gminnych jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji –  mówi Milena Kruszewska, rzeczniczka MZ.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: