SuperBiz wiadomości Studenci są winni uczelniom 10 mln zł. To 2 tys. zł długu na każdego studiującego

Studenci są winni uczelniom 10 mln zł. To 2 tys. zł długu na każdego studiującego

02.10.2015, godz. 18:56
akcja długi
akcja długi foto: SHUTTERSTOCK

Niepokojące informacje napływają z Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Okazuje się, że polskie uczelnie muszą sobie radzić nie tylko z niżem demograficznym i mniejszą liczbą studentów, ale także z coraz większymi długami tych, którzy podjęli naukę. Kwota zadłużenie studentów w Polsce sięga 10 mln zł, co daje sumę blisko 2 tys. zł na każdego żaka.

Z danych zebranych przez Rejestr tuż przed początkiem obecnego roku akademickiego wynika, że łączne zadłużenie studentów wobec uczelni sięga już 9,86 mln zł. Student-dłużnik winny jest uczelni średnio prawie 1910 zł. Największy dług „przypadający na głowę” mają studenci z Lublina - niemal 3491 zł. Największy problem ze studentami-dłużnikami mają uczelnie z województwa mazowieckiego i małopolskiego, które do bazy KRD BIG wpisały odpowiednio 1316 i 1579 osób.

Zobacz także: Studenci łatwiej otrzymają kredyt i stypendium socjalne

- Z roku na rok liczba studentów się zmniejsza, a wraz z nią spadają dochody uczelni. To skłania szkoły wyższe do szukania oszczędności, ale również skuteczniejszej windykacji niespłaconych zobowiązań - stwierdził prezes KRD BIG Adam Łącki. Na listę dłużników wpisano studiujących na 26 uczelniach. Większość z nich prywatne szkoły wyższe.

Eksperci KRD zwracają uwagę, że studenci, którzy zlekceważą wpis do rejestru dłużników mogą się nieprzyjemnie zdziwić, gdy się usamodzielnią. - Nieuregulowany dług wobec uczelni może zablokować nie tylko dostęp do telefonu w abonamencie, telewizji cyfrowej czy szerokopasmowego internetu, ale także pierwszego mieszkania, bo bank odrzuci ich wniosek o kredyt - ostrzega Łącki.

 

Źródło: nauka.pap.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: