Student

i

Autor: Shutterstock Student

Studia przez Internet. Edukacja wyższa online jest już możliwa

2017-08-19 19:29

Jeszcze kilka lat temu nikomu nawet się nie śniło, że możliwa będzie studiowanie przez Internet. Konieczność przyjścia na zajęcia, kontaktu z wykładowcami, rozmowy z rówieśnikami jest obecnie możliwa do zastąpienia. Jak? Poprzez wykłady online i rozmowy z profesorem przez komunikatory. Tym samym nie ma problemu łączenia pracy, wyjazdów za granicę czy jakichkolwiek innych obowiązków z nauką. Uczyć można się wszędzie, pod warunkiem, że ma się dostęp do Internetu. Do tego wymagana jest oczywiście obowiązkowość w wykonywaniu zadań oraz ... chęci. Drugim Einsteinem można zostać nawet z drugiego końca świata, mieszkając w Malezji, a studiując w Warszawie.

Na czym to polega?
Studia przez Internet w założeniu mają niewiele się różnić od tych w tradycyjnej formie, jednak istnieją oczywiście znaczące różnice.
Na kierunki online dostają się niemal wszyscy, niezależnie od wyników matur (pod warunkiem jej uzyskania). Nie istnieje oczywiście żadne kryterium wiekowe, by zostać przyjętym na studia. Są to zazwyczaj szkoły płatne, ale sporo z dostępnych w ofercie uczelni proponuje stypendia, które mogą praktycznie całkowicie pokryć koszty studiowania. Wbrew pozorom koszty nie są wcale tak wysokie – więcej zapłacimy za dobre studia zaoczne lub wieczorowe na prestiżowej uczelni niż na tej wirtualnej.
Do zaliczenia roku potrzebne jest zaliczenie modułów, odrobienie ćwiczeń i zdanie egzaminów (tradycyjną metodą – na tzw. „zjazdach" lub rzadziej online). Wykłady jak na zwykłej uczelni nie są obowiązkowe, jednak ułatwiają naukę. Dostępne są zazwyczaj do odsłuchania jako pliki audio i video – można ich słuchać i oglądać o której się chce i gdziekolwiek się chce.
W opcji uczenia się "na odległość" na niektórych z uczelni nie ma wakacji – to z jednej strony oczywiście plus, a z drugiej minus. W ten sposób studia magisterskie można ukończyć np. w 3,5 roku a nie w ciągu 5 lat.
Obecnie w Polsce studia online dopiero zyskują na popularności. Z reguły duże uczelnie oferują raczej kursy i szkolenia w formie e-learingu niż pełne kierunki. Nie brakuje jednak ofert, wśród których znajdziemy administrację, inżynierię, prawo czy socjologię.
I tak możemy skorzystać z Polskiej Akademii Otwartej, Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego, Uczelni Nauk Społecznych, a nawet Politechniki Warszawskiej.

Sprawdź również: Finansowe wsparcie dla uczniów. Jak odciążyć domowy budżet przy zakupie wyprawki szkolnej?

 

Plusy
Uniwersytet wirtualny to bardzo dobra opcja dla osób, które często podróżują (na taki krok decydują się często np. modelki ze względu na częste wyjazdy zagraniczne), osób, które chcą wyjeżdżać na staże i praktyki zagraniczne, poświęcać się wolontariatowi poza granicami kraju czy po prostu sporo pracować, nie będąc ograniczonym żadnymi ramami czasowymi. Wykłady można odsłuchać kiedy się tylko chce (nawet w nocy czy innej strefie czasowej), odrabiać ćwiczenia na platformie czy łączyć się z wykładowcą przez Skype o umówionej wcześniej godzinie. Studia przez Internet to pójście z duchem czasu, jednak są też obowiązki, które trzeba wykonać: egzaminy pisze się albo w sali (i wtedy wszyscy co kilka miesięcy spotykają się w tradycyjnych ławkach i zaliczają kolejne przedmioty) lub o konkretnej godzinie na platformie. W jednym czasie, aby nikt nikomu nie wysyłał odpowiedzi czy "nie podpowiadał". Plusem jest oczywiście elastyczność i oszczędność czasu – na dojazdy, załatwianie dokumentów czy spraw na uczelni.

Zobacz także: Zakazane pamiątki z wakacji. Nie przewoź tych rzeczy przez granicę!

 

Minsusy
Czy dla pracodawcy ma znaczenie, że kandydat na stanowisko ukończył studia na wirtualnym uniwersytecie? Trzeba pytać każdego indywidualnie, bowiem każdy ma inne wymagania. Dla jednych ważny jest tytuł uzyskany na prestiżowej uczelni, dla innych liczy się doświadczenie, a je łatwiej zdobyć łącząc pracę z nauką – szczególnie na zagranicznych stażach i praktykach. A aby je odbyć, studiowanie przez Internet sporo ułatwia. Pytaniem pozostaje czy osoba, która zdecydowała się na takie studia wykorzystała czas wolny od stacjonarnej nauki jak najbardziej efektywnie. Czy zamiast marnowania go na przyjemności, siedzenie w domu przed komputerem i „odrabianie" zadań, robiła coś jeszcze. Znacznie ważniejsza dla pracodawcy jest umiejętność komunikacji, odnalezienia się w nowej sytuacji, nawiązywania relacji niż bycie tzw. outsiderem i człowiekiem sieci, który nie miał za wiele kontaktu z rzeczywistością.
Wbrew pozorom studia te wymagają także podwójnego samozaparcia. Wyciąga się z nich dokładnie tyle, ile się chce – jeśli nie skorzysta się z wykładów online, niczego się nie nauczy. Aby uczyć się regularnie trzeba mieć również samodyscyplinę – nikt nie wymaga przecież, aby robić ćwiczenia na czas: przynajmniej nikomu nie trzeba się z tego tłumaczyć, patrząc w oczy. Dlatego decydując się na taką formę edukacji trzeba samemu ocenić: ile ma się siły, aby zacząć naukę na odległość? Również potrzeba do niej czasu i chęci – nie zmieni tego żadna forma edukacji.

Polecamy: Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? O tym musisz pamiętać!

Warto przeczytać: Hamburgery pod lupą. Rząd Wielkiej Brytanii sprawdzi ich kaloryczność

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany