SuperBiz wiadomości SUPER AGRO. Jak sfinansować modernizację parku maszynowego

SUPER AGRO. Jak sfinansować modernizację parku maszynowego

19.05.2016, godz. 00:00
kredyt na maszyny rolnicze
kredyt na maszyny rolnicze foto: SHUTTERSTOCK

Rolnicy chętniej i częściej inwestują w nowoczesne maszyny i urządzenia, bo mogą liczyć na dofinansowanie nie tylko w ramach funduszy unijnych, ale też z kredytu preferencyjnego z dopłatami do oprocentowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rolnicy wiedzą, że – chcąc być konkurencyjni – muszą rozwijać i modernizować swoje gospodarstwa. W 2005 r. nakłady inwestycyjne na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia wyniosły 841,1 mln zł, ale już w 2014 r. na modernizację parku maszynowego właściciele gospodarstw rolnych przeznaczyli aż 1681,5 mln zł. Było to możliwe m.in. dzięki dotacjom z UE.

W okresie od 31.03 do 30.04 br. po raz pierwszy rolnicy mogli składać wnioski o dofinansowanie wyposażenia swoich gospodarstw w ramach PROW 2014–2020 w działaniu „Modernizacja gospodarstw rolnych". Dzięki unijnemu wsparciu rolnicy mogli zwiększyć skalę produkcji, poprawić ja-kość oferowanych wyrobów czy zmienić profil gospodarstwa. Jednak choć możliwe do uzyskania dopłaty w wysokości 50–60 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji są znaczące, to nie zapewniają sfinansowania całości inwestycji.

Kredyt unijny SGB

Na szczęście polscy rolnicy mogą liczyć nie tylko na środki z UE. Gdy przyznane dofinansowanie jest niewystarczające, można skorzystać z kredytu unijnego SGB oferowanego w bankach Spółdzielczej Grupy Bankowej (SGB) na terenie całego kraju. Jakie są najważniejsze zalety takiego kredytu?

-jest bardzo elastyczny
-pozwala dostosować warunki do indywidualnych potrzeb rolnika (zarówno w zakresie wielkości kredytu, jak i terminów spłaty czy udziału własnego)
-udział własny nawet na poziomie 0 proc. umożliwia rolnikom, którzy będą korzystać z wcześniejszej wypłaty dotacji w formie zaliczki, uzyskanie gwarancji zabezpieczającej zaliczkę (w takiej sytuacji jest wymagana przez Agencję Re-strukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa)

Kredyt preferencyjny z dopłatami ARiMR

Rolnicy, którzy nie mogli skorzystać z dotacji w ramach PROW 2014–2020, nie są na straconej pozycji. Kredyt preferencyjny z dopłatami ARiMR do oprocentowania (linia RR) może im zapewnić sfinansowanie inwestycji. Pieniądze mogą przeznaczyć na zakup lub instalację maszyn, urządzeń czy wyposażenia służących do prowadzenia produkcji rolnej (np. sprzętu do uprawy, pielęgnacji, ochrony, nawożenia oraz zbioru roślin, ciągników czy przyczep rolniczych). Warunki?
l można go spłacać przez 15 lat, przy 20 proc. udziału własnego (30 proc. w przypadku działów specjalnych produkcji rolnej)
l oprocentowanie – WIBOR 3M + 2,5 p.p., (kredytobiorca płaci 0,67 ogólnego oprocentowania – obecnie 3 proc.)

Promocyjne kredyty na zakup ciągników i maszyn rolniczych

Banki SGB nawiązały współpracę z firmami sprzedającymi maszyny rolnicze i proponują finansowanie zakupu sprzętu dwoma kredytami – inwestycyjnym do wartości netto sprzętu i obrotowym oprocentowanym 0 proc. VAT. Warto zwrócić uwagę na ofertę Ursusa S.A. Firma zapłaci prowizję za rolnika, który kupi jej wyroby, korzystając z kredytu udzielanego w bankach SGB (dotyczy kredytów preferencyjnych z linii RR oraz specjalnie przygotowanego kredytu komercyjnego). Kredyt komercyjny można dostać przy minimum formalności, okres spłaty do 15 lat, nawet bez udziału własnego, a oprocentowanie jest na poziomie ogólnego oprocentowania kredytów preferencyjnych, przy minimum formalności.

Program rabatowy SGB

Mogą z niego skorzystać posiadacze kart z logo SGB. Żeby otrzymać rabat, wystarczy zapłacić za towar lub usługę kartą płatniczą SGB lub też okazać ją sprzedawcy. Lista firm będących w pro-gramie oraz wysokość rabatów i ich zakres dostępne są na www.agro-sgb.pl/program-rabatowy/ (jest wśród nich wielu sprzedawców maszyn rolniczych). Z nowościami dla klientów AGRO można zapoznać się na dedykowanej stronie internetowej www.agro-sgb.pl.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: