SuperBiz wiadomości Światowy Dzień Zdrowia. Jesteśmy narodem lekomanów!

Światowy Dzień Zdrowia. Jesteśmy narodem lekomanów!

07.04.2016, godz. 12:07
Apteka, leki
foto: FOTO SE

Polacy są znani jako naród narzekaczy. Lubimy zwalać swoje złe samopoczucie na pogodę, często bez sensu faszerujemy się lekami. Tymczasem wciąż jesteśmy w czołówce społeczeństw, które za mało się ruszają i mają złą dietę. Z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Zdrowia przyglądamy się m.in. polskiemu rynkowi aptecznemu i wydatkom na leki.

Według danych UOKiK-u na koniec 2014 r. w Polsce jedna apteka przypadała średnio na 2,7 tys. mieszkańców. Tymczasem średnia unijna wynosiła wtedy 4,5 tys. osób. O dłuższego czasu pojawiają się głosy, że w Polsce aptek jest za dużo, tymczasem ich liczna stale rośnie. We wspomnianym 2014 r. działało u nas 14,3 tys. aptek i punktów aptecznych, zaledwie rok później było już 14,7 tys. tego rodzaju placówek. Ok. 34 proc. tej liczby stanowią sieci apteczne, które dodatkowo zachęcają Polaków do zakupu leków i suplementów diety, oferując ich niższe ceny.

ZOBACZ TEŻ: NFZ „karze” tych, którzy chcą się dobrowolnie ubezpieczyć!

A wystarczy pójść z wizytą do lekarza, by nasłuchać się, że nasi rodacy bezmyślnie faszerują się lekami. Kupują dostępne bez recepty specyfiki na własną rękę, biorąc np. lek przeciwwirusowy, kiedy ich przeziębienie ma podłoże bakteryjne i odwrotnie. Wynika to m.in. z tego, że zewsząd jesteśmy atakowani reklamami leków i suplementów diety. Według danych firmy Starlink, w 2014 r. koncerny farmaceutyczne wydały na promocję swoich produktów więcej niż banki i sieci telefonii komórkowej! Było to prawie 900 mln zł!

ZOBACZ TEŻ: Tajemniczy darczyńca ofiarował dzieciom chorym na raka milion zł!

Wartość rynku aptecznego rośnie. Według raportów za rok 2014 wynosiła 27,3 mld zł. Na same leki bez recepty z naszych kieszeni w tym czasie poszło 11,5 mld zł! Daje nam to szóste miejsce w Europie pod względem wydatków na medykamenty. Kupując je, często idziemy po prostu na łatwiznę, licząc na niemalże magiczne efekty, a wielokrotnie, abyśmy poczuli się lepiej, wystarczy zmiana trybu życia. Tak jest np. w przypadku cukrzycy, którą wywołuje epidemia otyłości. Żeby schudnąć, wolimy kupić sobie suplement, zamiast po prostu zacząć uprawiać sport czy zdrowo się odżywiać. Warto to rozważyć, szczególnie w takim dniu, jak dziś.

Jak wygląda stan zdrowia Polaków? Ile mamy łóżek szpitalnych, ilu lekarzy pracuje w Polsce? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w poniższej infografice przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny: