SuperBiz wiadomości Świetna wiadomość dla frankowiczów! Jeśli bank umorzy kredyt, nie zapłacą podatku

Świetna wiadomość dla frankowiczów! Jeśli bank umorzy kredyt, nie zapłacą podatku

22.05.2015, godz. 14:02
Mateusz Szczurek, minister finansów
Mateusz Szczurek, minister finansów foto: SE/EAST NEWS

Uwaga, frankowicze! Minister finansów, Mateusz Szczurek, podpisał dziś rozporządzenie, które znacząco może ułatwić życie posiadaczom kredytów hipotecznych m.in. we frankach. Dotyczy to tych osób, którym zostanie umorzony dług. Do tej pory, nawet jeśli się tak działo, musieli zapłacić od tego podatek. Teraz się to zmieni.

Kredyty we frankach to palący temat w polskiej polityce. Ponieważ bardzo wiele osób ma kłopoty z ich spłaceniem (z powodu wzrostu kursu franka na początku tego roku), banki mogą iść im na rękę i zaproponować umorzenie danej części należności. Problem w tym, że takie umorzenie (w ramach restrukturyzacji kredytu) było traktowane przez prawo jako przychód, od którego trzeba było zapłacić podatek dochodowy. Teraz zapis ten, w przypadku kredytów hipotecznych, odchodzi w przeszłość.

Sprawdź także: Frankowicze nie zapłacą podatku [WIDEO]

Pierwszy krok ministerstwa

Szczurek podpisał dziś odpowiednie rozporządzenie, które wejdzie w życie 14 dni od czasu publikacji go w Dzienniku Ustaw. Na nowych przepisach skorzystają ci, którzy  w chwili umorzenia należności korzystali z zakupionej nieruchomości dla własnych celów mieszkaniowych, a kredyt wzięli przed 15 stycznia 2015 r. W ubiegłym tygodniu minister finansów podkreślał, że to rozporządzenie „jest pierwszym krokiem i elementem koniecznym dla jakichkolwiek rozwiązań dotyczących frankowiczów, o których resort finansów dyskutuje z bankami”.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: