SuperBiz wiadomości Świętopietrze nie odeszło do lamusa. Ile wierni przekazują Watykanowi?

Świętopietrze nie odeszło do lamusa. Ile wierni przekazują Watykanowi?

30.06.2016, godz. 13:05
papież Franciszek
papież Franciszek foto: AP

Wczoraj, 29 czerwca, Kościół obchodził uroczystość św. Piotra i Pawła. Dla wiernych nie jest to wyłącznie dzień wspomnienia tych ważnych dla ich religii postaci, ale też moment, w którym realnie mogą wesprzeć Stolicę Apostolską. A to za sprawą świętopietrza, swego rodzaju podatku, który jest przekazywany Watykanowi w dniu, kiedy czczony jest pierwszy papież. O jakich kwotach mowa i na co idą pieniądze wiernych?

Świętopietrze kojarzymy z lekcji historii jako formę obowiązkowej daniny, którą europejscy władcy przez wieki musieli płacić Watykanowi w okresie wspomnienia św. Piotra apostoła, pierwszego papieża. W XIX w. świętopietrze zostało zniesione. Obecnie jest jednak pobierane, z tym że jako dobrowolny „podatek” od parafii z całego świata, także z Polski. Jeśli więc ktoś wczoraj był na mszy świętej i złożył ofiarę pieniężną, może być pewny, że pieniądze te zasilą skarbiec Watykanu. Z zasady powinny one zostać przekazane na cele charytatywne. Tak przynajmniej podkreśla na swojej stronie internetowej Kuria Rzymska. „Pomóżmy Ojcu Świętemu pomóc innym” - tym sloganem zachęca wiernych do ofiarowania pieniędzy 29 czerwca, dodając, że finansowe wsparcie Kościoła jest formą bezpośredniej pomocy następcom św. Piotra. Czy jednak pieniądze naprawdę trafiają na cele charytatywne? Nie do końca. Jak pisze portal fakt24.pl, powołując się na dane sprzed kilku lat, biednych wspiera zaledwie 20 proc. środków zgromadzonych dzięki świętopietrzu.

ZOBACZ TEŻ: Oto, jak bogaty jest Watykan!

Sama podkreśla to zresztą Kuria Rzymska, choć konkretnych danych nie podaje.„Datki wiernych złożone na ręce Ojca Świętego przeznaczane są na potrzeby Kościoła, cele charytatywne i projekty społeczne a także na wsparcie Stolicy Apostolskiej. Papież, będąc pasterzem całego Kościoła, jest wrażliwy na potrzeby materialne ubogich diecezji, instytutów religijnych oraz wiernych przeżywających trudności finansowe - ubogich, dzieci, starszych, zepchniętych na margines społeczeństwa, poszkodowanych przez wojny i klęski żywiołowe (...)” - czytamy na stronie Kurii. Jak więc widać, faktycznie tylko część środków ze świętopietrza jest przeznaczana na cele charytatywne sensu stricto. O jakich kwotach w ogóle mówimy? W 2012 r. było to ok. 70 mln dolarów (280 mln zł). Biorąc pod uwagę, że to pieniądze zebrane na całym świecie, kwota może wydawać się niewysoka. Ale trzeba zwrócić uwagę, że pochodzi ona z jednego tylko dnia! Według fakt24.pl, podobne sumy zbierane są rokrocznie. Właściwie nie zdarza się, by świętopietrze przekroczyło 100 mln dolarów (ok. 400 mln zł).

Źródła: vatican.va, ft.com, fakt.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: