SuperBiz wiadomości Systemowe podejście – nowa perspektywa pozyskiwania pracowników

Systemowe podejście – nowa perspektywa pozyskiwania pracowników

17.07.2017, godz. 23:59
Super regiony 18 07
foto: Materiały prasowe

Kompetentni, dobrze wykształceni pracownicy to recepta na rozwój i klucz do sukcesu firmy. Dobrze o tym wie potentat branży chemicznej – spółka Synthos z Oświęcimia, która od lat stawia na systemowe podejście do pozyskiwania wykwalifikowanej kadry. Dzięki współpracy ze szkołami zawodowymi firmie udaje się przyciągnąć najbardziej utalentowanych i dobrze przygotowanych absolwentów, praktykantów i stażystów.

Synthos stara się myśleć o zapewnieniu sobie przyszłych pracowników jeszcze na etapie ich kształcenia. Zaczyna się od współpracy ze szkołami zawodowymi. Dzięki temu uczniowie mogą zdobyć praktyczne umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy, dowiedzieć się, jakich kwalifikacji i umiejętności wymagają pracodawcy oraz szybciej znaleźć zatrudnienie zgodnie z wyuczonym zawodem.

Klasa chemiczna

W 2012 roku Synthos z dużym wsparciem Starostwa Powiatowego otworzył klasę o profilu technik technologii chemicznej w Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu. W 2015 roku firma wyposażyła w sprzęt laboratoryjny oraz odzież ochronną nowo otwartą szkolną pracownię laboratoryjną. Co pierwsza klasa zapoznaje się z zakładem produkcyjnym, a każda trzecia klasa odbywa miesięczną praktykę pod okiem Mentorów, którzy rozwijają potencjał młodych ludzi poprzez uzupełnienie wiedzy teoretycznej o wiedzę praktyczną, a także przekazują kulturę organizacyjną firmy.

Akademia Mentora

Synthos mocno stawia na przygotowanie do pracy oraz rozwój uczniów i pracowników. Mogą zn niego skorzystać mentorzy i uczniowie szkół średnich, praktykanci, stażyści oraz osoby wybrane do awansu.

Index Synthos

Aby uatrakcyjnić naukę w klasie o profilu technik technologii chemicznej w ubiegłym roku powstał adresowany do tych uczniów program Indeks Synthos. Najzdolniejsi uczniowie zamierzający podjąć studia w dziedzinie chemii mogą liczyć na comiesięczne stypendia. W tym roku Synthos rozpoczął współpracę z dwiema kolejnymi szkołami zawodowymi o innych profilach (m.in. Zespołem Nr.4 Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych) zainteresowanych odbywaniem praktyk zawodowych bezpośrednio w zakładach pracy.

Generacja Synthos

W programie uczestniczyć mogą studenci ostatnich lat studiów magisterskich na kierunkach chemicznych, pracownicy Synthos, a także inne osoby rozpoczynające studia doktoranckie. Stypendyści realizują wspólnie zdefiniowane z Synthos i uczelnią tematy badawcze, które ściśle związane są z rozwojem produktów oświęcimskiej firmy.

Praktyki i staże

Szansę na płatne praktyki i staże m.in. w obszarach: R&D, Sprzedaż, Zakupy, Produkcja, Finanse, IT, Marketing mają ludzie otwarci, kreatywni, posługujący się płynnie językiem angielskim. To m.in. dobry sposób tworzenia bazy sprawdzonych kandydatów, których w przyszłości dołączą do załogi Synthos. Od roku 2017 Synthos zaprasza studentów do płatnych praktyk organizowanych w zagranicznych jednostkach – w Kralupach koło Pragi (Czechy), Bredzie (Holandia) i Ribécourt (Francja).

Młody inżynier

Projekt adresowany jest do absolwentów uczelni technicznych, którzy swoją przyszłość wiążą z przemysłem. Chodzi o wykształcenie pracowników, którzy w przyszłości obejmą kierownicze stanowiska na poszczególnych wydziałach produkcyjnych. Uczestnicy mają doskonałą okazje, by zdobyć praktyczną wiedzę i cenne doświadczenie związane ze swoim wykształceniem. Doceniają zwłaszcza możliwość monitorowania procesów w skali przemysłowej, które dotychczas znali tylko w teorii.

Induction Program

Synthos dba nie tylko o zapewnienie sobie przyszłych pracowników. Dla nowo przyjętych Pion Personalny firmy ma przygotowany cykliczny program adaptacyjny. W ciągu dwóch dni uczestnicy mogą nie tylko się poznać i zdobyć wiedzę o firmie podczas prezentacji przedstawianych przez osoby zarządzające poszczególnymi obszarami, ale także zwiedzić poszczególne wydziały Zakładu Produkcyjnego oraz Centrum Badawczo - Rozwojowego.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: