SuperBiz wiadomości Szałamacha, Kluza czy Kowalczyk? Kto pokieruje resortami gospodarczymi

Szałamacha, Kluza czy Kowalczyk? Kto pokieruje resortami gospodarczymi

07.11.2015, godz. 06:00
Henryk Kowalczyk, Stanisław Kluza, Paweł Szałamacha
Henryk Kowalczyk, Stanisław Kluza, Paweł Szałamacha foto: East News / Super Express

Najprawdopodobniej w poniedziałek zbierze się Komitet Polityczny PiS i po jego zakończeniu poznamy skład nowego rządu. W mediach trwa giełda nazwisk. Wśród kandydatów do resortów związanych z ekonomią, wymienianych jest co najmniej osiem nazwisk: Dawid Jackiewicz, Elżbieta Rafalska, Henryk Kowalczyk, Mateusz Morawiecki, Paweł Szałamacha, Piotr Naimski, Stanisław Kluza oraz Marek Gróbarczyk.

Na ekonomistów i polityków zajmujących dotychczas sprawami gospodarczymi czekają trzy ministerstwa: gospodarki, finansów i skarbu państwa. Nie wykluczone jest również powstanie kolejnego - energetyki, które przejęłoby część kompetencji z innych ministerstw. Wśród wszystkich wymienianych nazwisk, trzy pojawiają się najczęściej.

Zobacz koniecznie: Bukmacherzy obstawiają skład rządu. Ile można zarobić?

Paweł Szałamacha od 2011 r. zasiadał w sejmowych ławach jako poseł PiS, a pod koniec 2005 r. Zaczął pracę w Ministerstwie Skarbu Państwa. W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W tym roku bez powodzenia ubiegał się o poselską reelekcję w okręgu poznańskim. Zanim jednak Szałamacha trafił do polityki, zajmował się prawem, które ukończył na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w College d'Europe w Brugii. Pracował w kancelarii Clifford Chance w Warszawie. Uczestniczył w zespołach doradczych przy transakcjach prywatyzacyjnych. Od 1998 był radcą prawnym w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu, przez kilka lat był ekspertem Centrum im. Adama Smitha.Współzałożyciel Instytutu Sobieskiego.

Stanisław Kluza -  ekonomista, doktor nauk ekonomicznych, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.  Od lipca 2006 minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Jednak na ministerialnym fotelu długo miejsca nie zagrzał. Został odwołany po niespełna trzech miesiącach w związku z powrotem na stanowisko rządowe Zyty Gilowskiej. Kluza był pierwszym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2006-2011.

Czytaj też: Kto i kiedy otrzyma 500 zł na dziecko od PiS? Są dwie wersje

Henryk Kowalczyk - urodził się 15 lipca 1956 roku w Żabiance. Ukończył studia na wydziale matematyki UW. W politykę zaangażował się od czasów Solidarności. Jako 34-latek objął stanowisko wójta gminy Winnica. W 1997 roku Kowalczyk kandydował do Sejmu z listy AWS. Do Sejmu nie wszedł, ale z dość dalekiego miejsca uzyskał drugi wynik i dzięki temu został wojewodą ciechanowskim. Ponownie na listach do Sejmu pojawił się w 2005 roku. Tym razem się powiodło i został posłem na Sejm z Prawa i Sprawiedliwości. Pracował w komisjach: Finansów Publicznych oraz Rolnictwa. Po pół roku zauważono jego kompetencje i powołano w czerwcu 2006 roku na Wiceministra Rolnictwa. Od 2014 roku pełni odpowiedzialne funkcje w Prawie i Sprawiedliwości, odpowiada za finanse tej partii. Pracował w sztabie wyborczym prezydenta Andrzeja Dudy, jest bliskim współpracownikiem Beaty Szydło, kandydatki PiS-u na premiera.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: