SuperBiz wiadomości Szczyt G7 bez Putina. Rosja nie ma możliwości powrotu

Szczyt G7 bez Putina. Rosja nie ma możliwości powrotu

08.06.2015, godz. 15:39
Rosyjski dziennikarz szpiegiem Putina?
foto: EAST NEWS

- W G7 dyskutujemy bez Rosji i ma to sens – oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas szczytu G7 w bawarskim Elmau. Oświadczyła, że jest to wspólne stanowisko uczestników szczytu, którzy „wyznają takie same wartości” i dodała, że nie widzi możliwości, by w grupie znów zagościła Rosja.

Szczyt G7 to nic innego jak spotkanie siedmiu najbardziej wpływowych państw świata i przedstawicieli Unii Europejskiej. Do zeszłego roku szczyty te nazywały się G8, bo ich uczestnikiem była także Rosja. Jej udział został jednak zawieszony wskutek jej działań na Krymie i wschodniej Ukrainie. Obecnie w skład G7 wchodzą więc USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i Francja. Niemieckiej kanclerz ten stan rzeczy nie przeszkadza. - Rosja ma inny pogląd na wartości, którymi się kierujemy – oświadczyła Merkel.

ZOBACZ TEŻ: Plan Putina nie wypalił. Polscy przedsiębiorcy omijają embargo

Miejsce dla Rosji w G20

Kanclerz dodała, że w obecnej sytuacji nie widzi szans na powrót Rosji do grupy. Podkreśliła jednak, że Putin bierze udział w spotkaniach G20, która zajmuje się kwestiami finansowymi. Zdaniem Merkel teraz tylko tam jest miejsce dla Rosji, bo w spotkaniach G20 uczestniczą państwa, które różnią się od siebie poglądami, a dyskutowanie w G7 bez Rosji ma sens.

Źródło: Tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: