SuperBiz wiadomości Szczyt NATO. Co już ustalono w Warszawie?

Szczyt NATO. Co już ustalono w Warszawie?

09.07.2016, godz. 09:28
Obama zlikwidował korki wi stolicy
Barack Obama foto: Super Express

Rozmieszczenie czterech batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich, oficjalne przejęcie przez Sojusz od USA kontroli nad komponentami systemu tarczy antyrakietowej zainstalowanymi w Rumunii, podkreślenie znaczenia cyberprzestrzeni w budowaniu bezpieczeństwa – to najważniejsze ustalenia pierwszego dnia szczytu NATO w Warszawie.

Zgodnie z zapowiedziami, kwestia wzmocnienia wschodniej flanki było jednym z najważniejszych tematów podejmowanych podczas obrad. Jak poinformował  po ich zakończeniu Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, Sojusz podjął decyzję o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech batalionów. Kanada będzie państwem dowodzącym batalionem na Łotwie, Niemcy - na Litwie, Wielka Brytania – w Estonii, a USA – w Polsce.

Czytaj również: Szczyt NATO. Jak będzie wyglądało wyposażenie polskiej armii [GALERIA]

Podczas obrad mówiono także o tarczy antyrakietowej, nad którą kontrolę od USA oficjalnie przejmie NATO. Komponenty tarczy znajdują się w Rumunii. Stoltenberg podkreślił, że będzie ona w stanie zareagować na zagrożenia spoza Europy.

Kolejnym tematem była kwestia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Została ona uznana za nową sferę działań operacyjnych NATO, taką samą jak przestrzeń powietrzna, morze i ląd. Szacuje się, że NATO doświadcza codziennie około 200 milionów incydentów w swoich sieciach cybernetycznych oraz 200 poważnych prób wtargnięcia do sieci każdego miesiąca.

Podsumowując obrady podczas konferencji prasowej Stoltenberg nawiązał także do relacji NATO-Rosja.  Podkreślił, że Sojusz nie chce nowej zimnej wojny ani nie szuka konfrontacji. Przekonywał, że nie stanowi on zagrożenia dla żadnego państwa, a wzmacniając odstraszanie i obronę, NATO nadal poszukuje konstruktywnego dialogu z Rosją.

Zobacz także: Andrzej Duda: Brexit nie jest zagrożeniem dla NATO

Jednym z istotniejszych wydarzeń pierwszego dnia szczytu, które odbiło się głośnym echem polskich w mediach były słowa Baracka Obamy, który wyraził zaniepokojenie „pewnymi działaniami i impasem w zakresie polskiego Trybunału Konstytucyjnego”.

Źródło: PAP, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: